CCWC 9 - Ravenna 2014

07.09.2014
18:00 500 m (20) Finále A (#338) Premier open
1 01:50.522 Dongguan Machong Everbright Dragon Boat Club  
2 01:52.003 Otaman Lviv  
3 01:52.937 DRAGON TEAM NYMBURK  
4 01:53.253 Union Böckingen Team Neckardrachen Heilbronn  
5 01:53.687 Dragon Zone Vancouver, British Columbia  
6 01:54.329 Hochrhein Paddler Bad Säckingen  
7 01:54.800 UCAM - A.D.Pinatar San Pedro del Pinatar  
8 01:55.805 Berlin Dragonboat Company  
17:50 500 m (20) Finále B (#337) Premier open
1 01:56.635 Dragon Force Prerov Přerov  
2 01:56.814 City Dragons Sydney  
3 01:57.111 New Dragons Racing Club Toronto  
4 01:57.583 Windy City Dragon Boat Cub Chicago, IL, USA  
5 01:57.625 H2oplayground Montreal  
6 01:57.687 22Dragons Montreal, Canada  
7 01:58.531 California United Los Angeles  
8 01:59.470 Rába Dragon Boat Club Győr  
17:40 500 m (20) Finále A (#336) Premier women
1 02:04.612 Ottawa Premier Women Galley Girls  
2 02:05.075 22Dragons Montreal, Canada  
3 02:07.046 False Creek Racing Canoe Club Vancouver  
4 02:08.773 H2oplayground Montreal  
5 02:09.895 Union Böckingen Team Neckardrachen Heilbronn  
6 02:12.254 WILD of Prague - Slavia  
7 02:12.414 Pacific Dragons Sydney  
8 02:16.065 Wasabi Paddling Club Beaverton,Or  
17:35 500 m (20) Finále B (#335) Premier women
1 02:15.574 Florida Tarpons Miami, FL, USA  
2 02:16.234 DB Tragedky Praha (CZE) Prague  
3 02:16.857 Te Waka Dragons Brisbane  
4 02:17.470 Philadelphia Flying Phoenix  
5 02:19.942 Università Veneziane Venezia  
6 02:32.031 Kingston Royals DBC Kingston-upon-Thames  
17:30 500 m (10) Finále A (#334) Premier women
1 02:22.676 All Sports Team Hannover  
2 02:23.582 Dragon Zone Vancouver, British Columbia  
3 02:25.836 PSV Uckermark e.V. Prenzlau  
4 02:27.138 Rába Dragon Boat Club Győr  
5 02:27.846 Singapore Paddle Club  
6 02:29.912 Dubai Diggers  
7 02:30.629 WSAP Sportsteam Hamburg  
8 02:30.733 Manly Dragon Boat Club Inc Manly, Brisbane  
17:25 500 m (10) Finále B (#333) Premier women
1 02:31.238 Macau China Dragon Boat club  
2 02:32.281 Dragon Force Prerov Přerov  
3 02:32.323 Adelaide Phoenix  
4 02:35.125 Dragon Sports Association Sydney NSW  
5 02:35.139 The Dutch Dragons Zoetermeer  
6 02:36.375 Stormy Dragons Hong Kong  
7 02:37.620 DRAGON AQUA SE SZEKESFEHERVAR  
DNS Broadwater Dragons Paddling Club Gold Coast  
17:15 500 m (20) Kolo 2 (#332) Senior C open
1 02:06.604 Quinte HEAT Belleville, Canada  
2 02:07.712 False Creek Racing Canoe Club Vancouver  
3 02:07.731 WSV Am Blauen Wunder Dresden  
4 02:08.420 Pickering Dragon Boat Club  
5 02:14.146 A.S.D. CANOTTIERI COMUNALI FIRENZE  
6 02:20.222 Grand Masters DBC USA The Villages. Fl  
17:05 500 m (10) Finále A (#331) Senior A women
1 02:25.814 Union Böckingen Team Neckardrachen Heilbronn  
2 02:26.579 Pickering Dragon Boat Club  
3 02:27.409 Manly Dragon Boat Club Inc Manly, Brisbane  
4 02:30.277 Prairie Dragons Paddling Club CAN  
5 02:31.418 Brisbane River Dragons  
6 02:33.692 Central Coast Dragon Boat Club Inc Sea Dragons Gosford NSW Australia  
7 02:36.324 Dunai Sárkányok Vác  
8 02:43.343 DRAGON AQUA SE SZEKESFEHERVAR  
16:45 500 m (10) Kolo 2 (#329) Senior C open
1 02:24.223 Brisbane River Dragons  
2 02:27.657 Pskov Dragons  
3 02:29.600 A.S. INDIANA CLUB ROMA  
4 02:30.015 Big Girls & Oldies, KVS Prague Praha  
5 02:37.977 DragonMax Berkeley, California  
16:40 500 m (20) Kolo 3 (#328)  
1 02:21.959 Dragon Zone Vancouver, British Columbia  
2 02:22.600 Prairie Dragons Paddling Club CAN  
16:30 500 m (10) Finále A (#327) Senior B open
1 02:14.808 DINAMO DNIPROPETROVSK  
2 02:16.365 Volga Dragons Nizhniy Novgorod  
3 02:17.044 Brisbane River Dragons  
4 02:17.422 Pskov Dragons  
5 02:19.837 Manly Dragon Boat Club Inc Manly, Brisbane  
6 02:25.629 Long Beach Masters  
16:25 500 m (10) Finále B (#326) Senior B open
1 02:23.374 Rába Dragon Boat Club Győr  
2 02:24.700 A.S. INDIANA CLUB ROMA  
3 02:26.412 Darwin Waterfront Warriors  
4 02:31.426 Nowra Waterdragons  
16:15 500 m (20) Finále A (#325) Senior B women
1 02:13.946 Pickering Dragon Boat Club  
2 02:14.871 Quinte HEAT Belleville, Canada  
3 02:14.918 Manly Dragon Boat Club Inc Manly, Brisbane  
4 02:18.408 VI Paddling (VIP) Society Victoria  
5 02:19.135 Dragonheart Vermont Burlington, VT  
6 02:21.371 False Creek Racing Canoe Club Vancouver  
7 02:23.522 Currumbin Dragons Paddling Club  
8 02:27.012 Fort Langley Canoe Club  
16:05 500 m (20) Finále B (#324) Senior B women
1 02:26.127 Schuylkill Dragons Philadelphia  
2 02:29.995 DragonMax Berkeley, California  
3 02:30.684 South Australian Dragons Abreast Adelaide  
4 02:39.589 Grand Masters DBC USA The Villages. Fl  
15:55 500 m (10) Kolo 3 (#323) Junior B open, Junior A open
1 02:17.150 False Creek Racing Canoe Club Vancouver Junior B open
2 02:21.037 Broadwater Dragons Paddling Club Gold Coast Junior B open
3 02:24.763 Lambton Shores Dragon Boat Club Forest, Ontario, Canada Junior B open
4 02:25.820 Sokkan Booshehr Junior B open
DNS PSV Uckermark e.V. Prenzlau Junior B open
1 02:26.556 Lambton Shores Dragon Boat Club Forest, Ontario, Canada Junior B open
2 02:34.999 False Creek Racing Canoe Club Vancouver Junior B open
15:50 500 m (20) Finále A (#322) Senior B open
1 02:00.100 Union Böckingen Team Neckardrachen Heilbronn  
2 02:00.360 Wraysbury Dragons  
3 02:01.374 Pickering Dragon Boat Club  
4 02:01.445 TO Kanoistika Kojetín  
5 02:02.039 Quinte HEAT Belleville, Canada  
6 02:02.119 DRAGON AQUA SE SZEKESFEHERVAR  
7 02:03.813 WSV Am Blauen Wunder Dresden  
8 02:08.926 22Dragons Montreal, Canada  
15:40 500 m (20) Finále B (#321) Senior B open
1 02:13.470 Prairie Dragons Paddling Club CAN  
2 02:17.644 Dragonheart Vermont Burlington, VT  
15:30 500 m (20) Finále A (#320) Senior A women
1 02:06.136 Outer Harbour Dragon Boat Club Toronto  
2 02:07.324 Bytown Dragon Boat Club Ottawa  
3 02:09.788 22Dragons Montreal, Canada  
4 02:10.710 H2oplayground Montreal  
5 02:11.508 Currumbin Dragons Paddling Club  
6 02:16.751 SAN DIEGO DRAGON BOAT TEAM La Mesa  
7 02:22.392 Pittwater DBRC Sydney Australia  
DSQ WSV Am Blauen Wunder Dresden  
15:25 500 m (20) Finále B (#319) Senior A women
1 02:21.924 Jax Fire Dragons Jacksonville, FL  
2 02:26.985 Wasabi Paddling Club Beaverton,Or  
3 02:28.783 Philadelphia Flying Phoenix  
4 02:29.641 Big Girls & Oldies, KVS Prague Praha  
15:20 500 m (10) Finále A (#318) Premier open
1 02:06.763 Philippine Army Dragon Boat Team Manila  
2 02:07.607 All Sports Team Hannover  
3 02:11.164 PSV Uckermark e.V. Prenzlau  
4 02:12.621 PG Mannheim  
5 02:13.305 WSAP Sportsteam Hamburg  
6 02:13.923 Dragonmasters Üröm  
7 02:14.404 Dubai Diggers  
8 02:18.164 Sokkan Booshehr  
15:10 500 m (10) Finále B (#317) Premier open
1 02:14.474 DBV "Blues Brothers" Schwerin e.V.  
2 02:16.432 Kingston Royals DBC Kingston-upon-Thames  
3 02:16.795 Dunai Sárkányok Vác  
4 02:17.271 Sloth Dragon Boat Club Sydney  
5 02:17.809 A.S.D. CANOTTIERI COMUNALI FIRENZE  
6 02:19.267 DRAGON AQUA SE SZEKESFEHERVAR  
7 02:19.564 DRAGON STEEL SE Dunaújváros  
8 02:19.955 The Dutch Dragons Zoetermeer  
14:55 500 m (10) Kolo 2 (#316)  
1 02:42.748 South Australian Dragons Abreast Adelaide  
2 02:49.805 Philadelphia Flying Phoenix  
3 02:59.970 ANNECY  
4 03:04.734 ABBRACCIO ROSA DRAGONFLIES ROME  
14:45 500 m (20) Semifinále 2 (#315) Premier women
1 02:09.596 Union Böckingen Team Neckardrachen Heilbronn  
2 02:11.912 Wasabi Paddling Club Beaverton,Or  
3 02:12.992 Florida Tarpons Miami, FL, USA  
4 02:14.469 Te Waka Dragons Brisbane  
5 02:25.191 Kingston Royals DBC Kingston-upon-Thames  
14:40 500 m (20) Semifinále 1 (#314) Premier women
1 02:07.517 False Creek Racing Canoe Club Vancouver  
2 02:11.173 WILD of Prague - Slavia  
3 02:12.909 DB Tragedky Praha (CZE) Prague  
4 02:15.984 Philadelphia Flying Phoenix  
5 02:18.069 Università Veneziane Venezia  
14:35 500 m (10) Finále A (#313) Senior A open
1 02:09.751 PG Mannheim  
2 02:12.506 Te Waka Dragons Brisbane  
3 02:14.939 Singapore Paddle Club  
4 02:16.633 PSV Uckermark e.V. Prenzlau  
5 02:16.680 Zielony Smok Poznań  
6 02:17.916 RVD Dragon One Dessau  
7 02:18.331 Central Coast Dragon Boat Club Inc Sea Dragons Gosford NSW Australia  
8 02:20.270 Long Beach Masters  
14:25 500 m (10) Finále B (#312) Senior A open
1 02:19.676 Circolo Canottieri Sabaudia  
2 02:20.911 Ruderclub Grenzach HORNFELSEDRACHE Grenzach-Wyhlen  
3 02:23.746 Jax Fire Dragons Jacksonville, FL  
14:15 500 m (20) Kolo 2 (#311)  
1 02:17.258 Dragon Zone Vancouver, British Columbia  
2 02:17.956 Prairie Dragons Paddling Club CAN  
14:10 500 m (10) Semifinále 3 (#310) Premier open
1 02:08.597 Philippine Army Dragon Boat Team Manila  
2 02:11.324 PSV Uckermark e.V. Prenzlau  
3 02:12.569 Dubai Diggers  
4 02:13.616 WSAP Sportsteam Hamburg  
5 02:15.965 Kingston Royals DBC Kingston-upon-Thames  
6 02:18.135 DRAGON AQUA SE SZEKESFEHERVAR  
7 02:22.173 BAT Romania Bucharest  
8 02:23.286 Steelcraft Dubai  
14:00 500 m (10) Semifinále 2 (#309) Premier open
1 02:13.577 Dragonmasters Üröm  
2 02:15.020 Sokkan Booshehr  
3 02:15.133 Dunai Sárkányok Vác  
4 02:17.246 A.S.D. CANOTTIERI COMUNALI FIRENZE  
5 02:18.784 DRAGON STEEL SE Dunaújváros  
6 02:19.449 Stormy Dragons Hong Kong  
7 02:20.855 Oslo Dragons  
8 02:25.779 Dubai Flying Dragons  
13:45 500 m (10) Semifinále 1 (#308) Premier open
1 02:12.558 All Sports Team Hannover  
2 02:13.223 PG Mannheim  
3 02:15.501 DBV "Blues Brothers" Schwerin e.V.  
4 02:16.407 The Dutch Dragons Zoetermeer  
5 02:18.237 Sloth Dragon Boat Club Sydney  
6 02:19.506 Broadwater Dragons Paddling Club Gold Coast  
7 02:20.737 Titans Dragon Boat Racing Team Port of Spain  
8 02:27.077 Dragon Sports Association Sydney NSW  
13:35 500 m (10) Kolo 2 (#307) Junior A open, Junior B open
1 02:16.192 False Creek Racing Canoe Club Vancouver Junior A open
2 02:19.154 Broadwater Dragons Paddling Club Gold Coast Junior A open
3 02:20.871 Sokkan Booshehr Junior A open
4 02:23.786 Lambton Shores Dragon Boat Club Forest, Ontario, Canada Junior A open
DNS PSV Uckermark e.V. Prenzlau Junior A open
1 02:27.890 Lambton Shores Dragon Boat Club Forest, Ontario, Canada Junior B open
2 02:32.748 False Creek Racing Canoe Club Vancouver Junior B open
13:30 500 m (20) Semifinále 3 (#306) Premier open
1 01:50.662 Otaman Lviv  
2 01:51.888 UCAM - A.D.Pinatar San Pedro del Pinatar  
3 01:52.813 H2oplayground Montreal  
4 01:54.733 22Dragons Montreal, Canada  
5 01:55.629 California United Los Angeles  
6 01:56.997 A.S.D. Canottieri Ticino Pavia  
7 01:57.058 Singapore Armed Forces Sports Association (SAFSA)  
8 02:02.756 la darsena bardolino bardolino, verona  
13:20 500 m (20) Semifinále 2 (#305) Premier open
1 01:50.626 Dongguan Machong Everbright Dragon Boat Club  
2 01:52.055 Dragon Zone Vancouver, British Columbia  
3 01:52.385 Hochrhein Paddler Bad Säckingen  
4 01:52.739 Dragon Force Prerov Přerov  
5 01:54.357 Windy City Dragon Boat Cub Chicago, IL, USA  
6 01:56.055 Rába Dragon Boat Club Győr  
7 01:57.423 Florida Tarpons Miami, FL, USA  
8 01:58.913 Macau China Dragon Boat club  
13:15 500 m (20) Semifinále 1 (#304) Premier open
1 01:51.623 DRAGON TEAM NYMBURK  
2 01:51.699 Union Böckingen Team Neckardrachen Heilbronn  
3 01:52.147 Berlin Dragonboat Company  
4 01:53.571 City Dragons Sydney  
5 01:54.180 New Dragons Racing Club Toronto  
6 01:56.911 PG Smoki Północy Gdańsk  
7 01:56.920 Pacific Dragons Sydney  
8 01:58.651 VI Paddling (VIP) Society Victoria  
13:10 500 m (10) Semifinále 2 (#303) Premier women
1 02:20.297 All Sports Team Hannover  
2 02:22.061 Singapore Paddle Club  
3 02:22.533 Dragon Zone Vancouver, British Columbia  
4 02:24.929 Manly Dragon Boat Club Inc Manly, Brisbane  
5 02:26.005 Macau China Dragon Boat club  
6 02:27.646 Adelaide Phoenix  
7 02:29.108 Stormy Dragons Hong Kong  
8 02:32.523 Broadwater Dragons Paddling Club Gold Coast  
13:05 500 m (10) Semifinále 1 (#302) Premier women
1 02:22.500 Rába Dragon Boat Club Győr  
2 02:23.019 PSV Uckermark e.V. Prenzlau  
3 02:23.368 Dubai Diggers  
4 02:25.604 WSAP Sportsteam Hamburg  
5 02:27.387 Dragon Force Prerov Přerov  
6 02:29.434 Dragon Sports Association Sydney NSW  
7 02:30.057 The Dutch Dragons Zoetermeer  
8 02:31.519 DRAGON AQUA SE SZEKESFEHERVAR  
13:00 500 m (20) Kolo 2 (#301) Senior A open
1 01:53.209 7 Hills Dragons Moscow  
2 01:53.605 Windy City Dragon Boat Cub Chicago, IL, USA  
3 01:54.369 Berlin Dragonboat Company  
4 01:54.756 Union Böckingen Team Neckardrachen Heilbronn  
5 01:55.284 Dunai Sárkányok Vác  
6 01:59.596 H2oplayground Montreal  
7 01:59.709 Kanufreunde Rostocker Greif e.V. Rostock  
8 02:04.690 Prairie Dragons Paddling Club CAN  
12:55 500 m (20) Kolo 1 (#300)  
1 02:14.065 Dragon Zone Vancouver, British Columbia  
2 02:16.584 Prairie Dragons Paddling Club CAN  
12:50 500 m (10) Kolo 1 (#299)  
1 02:38.846 South Australian Dragons Abreast Adelaide  
2 02:44.516 Philadelphia Flying Phoenix  
3 02:49.902 ABBRACCIO ROSA DRAGONFLIES ROME  
4 02:55.251 ANNECY  
12:35 500 m (10) Opravná jízda 2 (#298) Premier open
1 02:17.886 Stormy Dragons Hong Kong  
2 02:19.943 Titans Dragon Boat Racing Team Port of Spain  
3 02:20.085 BAT Romania Bucharest  
4 02:24.745 Steelcraft Dubai  
12:25 500 m (10) Opravná jízda 1 (#297) Premier open
1 02:16.104 DBV "Blues Brothers" Schwerin e.V.  
2 02:18.443 Oslo Dragons  
3 02:19.755 Dragon Sports Association Sydney NSW  
4 02:21.623 Dubai Flying Dragons  
5 02:26.453 Fair Dinkum Hong Kong  
12:20 500 m (20) Opravná jízda 2 (#296) Premier open
1 01:55.291 Dragon Zone Vancouver, British Columbia  
2 01:56.762 VI Paddling (VIP) Society Victoria  
3 01:57.847 Singapore Armed Forces Sports Association (SAFSA)  
4 02:02.762 CYL Australia Sydney  
DNS Te Waka Dragons Brisbane  
12:15 500 m (20) Opravná jízda 1 (#295) Premier open
1 01:57.941 PG Smoki Północy Gdańsk  
2 01:58.394 Florida Tarpons Miami, FL, USA  
3 01:59.045 Pacific Dragons Sydney  
4 01:59.069 Macau China Dragon Boat club  
5 02:00.168 la darsena bardolino bardolino, verona  
12:10 500 m (10) Opravná jízda 2 (#294) Premier women
1 02:26.041 Adelaide Phoenix  
2 02:29.069 The Dutch Dragons Zoetermeer  
3 02:29.880 Stormy Dragons Hong Kong  
4 02:31.625 Broadwater Dragons Paddling Club Gold Coast  
5 02:35.682 DRAGON STEEL SE Dunaújváros  
6 02:40.144 Oslo Dragons  
11:55 500 m (10) Opravná jízda 1 (#293) Premier women
1 02:26.231 Dragon Force Prerov Přerov  
2 02:26.344 Macau China Dragon Boat club  
3 02:29.089 Dragon Sports Association Sydney NSW  
4 02:31.617 DRAGON AQUA SE SZEKESFEHERVAR  
5 02:33.287 Dubai Flying Dragons  
6 02:36.919 Dragon Warriors Dubai  
7 02:45.466 Fair Dinkum Hong Kong  
11:45 500 m (10) Kolo 1 (#292) Senior C open
1 02:18.574 Brisbane River Dragons  
2 02:20.875 Pskov Dragons  
3 02:24.413 A.S. INDIANA CLUB ROMA  
4 02:25.291 Big Girls & Oldies, KVS Prague Praha  
5 02:29.517 DragonMax Berkeley, California  
11:35 500 m (20) Kolo 1 (#291) Senior C open
1 02:04.033 Quinte HEAT Belleville, Canada  
2 02:04.486 WSV Am Blauen Wunder Dresden  
3 02:05.609 Pickering Dragon Boat Club  
4 02:05.779 False Creek Racing Canoe Club Vancouver  
5 02:09.505 A.S.D. CANOTTIERI COMUNALI FIRENZE  
6 02:12.703 Grand Masters DBC USA The Villages. Fl  
11:25 500 m (10) Rozjížďka 2 (#290) Senior B open
1 02:13.698 Volga Dragons Nizhniy Novgorod  
2 02:14.934 Brisbane River Dragons  
3 02:16.368 Manly Dragon Boat Club Inc Manly, Brisbane  
4 02:18.415 Long Beach Masters  
5 02:21.057 Darwin Waterfront Warriors  
11:15 500 m (10) Rozjížďka 1 (#289) Senior B open
1 02:12.940 DINAMO DNIPROPETROVSK  
2 02:14.270 Pskov Dragons  
3 02:18.657 Rába Dragon Boat Club Győr  
4 02:19.015 A.S. INDIANA CLUB ROMA  
5 02:24.261 Nowra Waterdragons  
DNS A.S.D. CANOTTIERI COMUNALI FIRENZE  
11:10 500 m (20) Rozjížďka 2 (#288) Senior B open
1 01:58.553 Union Böckingen Team Neckardrachen Heilbronn  
2 01:59.241 DRAGON AQUA SE SZEKESFEHERVAR  
3 01:59.826 Quinte HEAT Belleville, Canada  
4 02:06.298 22Dragons Montreal, Canada  
5 02:13.888 Dragonheart Vermont Burlington, VT  
11:05 500 m (20) Rozjížďka 1 (#287) Senior B open
1 01:58.839 Wraysbury Dragons  
2 01:59.311 TO Kanoistika Kojetín  
3 01:59.613 Pickering Dragon Boat Club  
4 02:01.537 WSV Am Blauen Wunder Dresden  
5 02:08.830 Prairie Dragons Paddling Club CAN  
11:00 500 m (10) Kolo 1 (#286) Junior B open, Junior A open
1 02:15.162 False Creek Racing Canoe Club Vancouver Junior B open
2 02:16.917 Broadwater Dragons Paddling Club Gold Coast Junior B open
3 02:18.332 Sokkan Booshehr Junior B open
4 02:19.209 Lambton Shores Dragon Boat Club Forest, Ontario, Canada Junior B open
1 02:20.775 Lambton Shores Dragon Boat Club Forest, Ontario, Canada Junior B open
2 02:25.568 False Creek Racing Canoe Club Vancouver Junior B open
10:55 500 m (20) Rozjížďka 2 (#285) Senior B women
1 02:13.949 VI Paddling (VIP) Society Victoria  
2 02:15.062 Dragonheart Vermont Burlington, VT  
3 02:18.005 Schuylkill Dragons Philadelphia  
4 02:21.241 South Australian Dragons Abreast Adelaide  
5 02:27.005 Grand Masters DBC USA The Villages. Fl  
10:45 500 m (20) Rozjížďka 1 (#284) Senior B women
1 02:07.580 Pickering Dragon Boat Club  
2 02:09.137 Manly Dragon Boat Club Inc Manly, Brisbane  
3 02:10.354 Quinte HEAT Belleville, Canada  
4 02:13.925 False Creek Racing Canoe Club Vancouver  
5 02:16.373 Currumbin Dragons Paddling Club  
6 02:17.463 Fort Langley Canoe Club  
7 02:20.198 DragonMax Berkeley, California  
10:40 500 m (10) Rozjížďka 4 (#283) Premier open
1 02:11.203 PSV Uckermark e.V. Prenzlau  
2 02:15.424 Dunai Sárkányok Vác  
3 02:16.174 Sloth Dragon Boat Club Sydney  
4 02:16.613 WSAP Sportsteam Hamburg  
5 02:20.184 BAT Romania Bucharest  
DNS Dragon Warriors Dubai  
10:30 500 m (10) Rozjížďka 3 (#282) Premier open
1 02:07.661 Philippine Army Dragon Boat Team Manila  
2 02:10.189 PG Mannheim  
3 02:11.651 Dragonmasters Üröm  
4 02:11.736 Dubai Diggers  
5 02:13.547 DBV "Blues Brothers" Schwerin e.V.  
6 02:18.746 Titans Dragon Boat Racing Team Port of Spain  
7 02:24.113 Steelcraft Dubai  
10:15 500 m (10) Rozjížďka 2 (#281) Premier open
1 02:15.252 Sokkan Booshehr  
2 02:15.922 Broadwater Dragons Paddling Club Gold Coast  
3 02:16.026 DRAGON AQUA SE SZEKESFEHERVAR  
4 02:16.790 DRAGON STEEL SE Dunaújváros  
5 02:17.545 Stormy Dragons Hong Kong  
6 02:23.460 Dubai Flying Dragons  
DNS Mariner Dragon Team Roma - Italy  
10:05 500 m (10) Rozjížďka 1 (#280) Premier open
1 02:11.055 All Sports Team Hannover  
2 02:15.649 A.S.D. CANOTTIERI COMUNALI FIRENZE  
3 02:16.064 Kingston Royals DBC Kingston-upon-Thames  
4 02:16.847 The Dutch Dragons Zoetermeer  
5 02:18.639 Oslo Dragons  
6 02:20.149 Dragon Sports Association Sydney NSW  
7 02:26.705 Fair Dinkum Hong Kong  
09:55 500 m (20) Rozjížďka 2 (#279) Premier women
1 02:03.132 Ottawa Premier Women Galley Girls  
2 02:05.245 H2oplayground Montreal  
3 02:05.453 False Creek Racing Canoe Club Vancouver  
4 02:06.745 Union Böckingen Team Neckardrachen Heilbronn  
5 02:09.320 WILD of Prague - Slavia  
6 02:12.170 Wasabi Paddling Club Beaverton,Or  
7 02:15.122 Università Veneziane Venezia  
09:45 500 m (20) Rozjížďka 1 (#278) Premier women
1 02:03.619 22Dragons Montreal, Canada  
2 02:10.081 Pacific Dragons Sydney  
3 02:10.845 Florida Tarpons Miami, FL, USA  
4 02:11.119 DB Tragedky Praha (CZE) Prague  
5 02:12.204 Philadelphia Flying Phoenix  
6 02:13.345 Te Waka Dragons Brisbane  
7 02:20.307 Kingston Royals DBC Kingston-upon-Thames  
09:40 500 m (10) Rozjížďka 2 (#277) Senior A women
1 02:21.502 Pickering Dragon Boat Club  
2 02:24.389 Union Böckingen Team Neckardrachen Heilbronn  
3 02:28.059 Brisbane River Dragons  
4 02:29.804 Central Coast Dragon Boat Club Inc Sea Dragons Gosford NSW Australia  
5 02:30.446 Dunai Sárkányok Vác  
6 02:35.983 ASD Elliott Dragonboat Bracciano - Roma  
09:35 500 m (10) Rozjížďka 1 (#276) Senior A women
1 02:24.224 Manly Dragon Boat Club Inc Manly, Brisbane  
2 02:26.045 Prairie Dragons Paddling Club CAN  
3 02:34.922 DRAGON AQUA SE SZEKESFEHERVAR  
DNS ŠK Dračia Légia 2012 Trenčín  
DNS Philadelphia Flying Phoenix  
09:30 500 m (20) Rozjížďka 4 (#275) Premier open
1 01:53.876 H2oplayground Montreal  
2 01:54.763 Hochrhein Paddler Bad Säckingen  
3 01:54.970 Berlin Dragonboat Company  
4 01:57.131 A.S.D. Canottieri Ticino Pavia  
5 01:57.659 Pacific Dragons Sydney  
6 02:04.772 CYL Australia Sydney  
09:20 500 m (20) Rozjížďka 3 (#274) Premier open
1 01:53.823 UCAM - A.D.Pinatar San Pedro del Pinatar  
2 01:53.917 City Dragons Sydney  
3 01:57.313 Windy City Dragon Boat Cub Chicago, IL, USA  
4 01:58.266 California United Los Angeles  
5 02:00.040 Macau China Dragon Boat club  
6 02:01.983 la darsena bardolino bardolino, verona  
09:10 500 m (20) Rozjížďka 2 (#273) Premier open
1 01:50.989 Dongguan Machong Everbright Dragon Boat Club  
2 01:54.008 Union Böckingen Team Neckardrachen Heilbronn  
3 01:55.914 22Dragons Montreal, Canada  
4 01:57.291 Rába Dragon Boat Club Győr  
5 01:57.734 VI Paddling (VIP) Society Victoria  
6 01:58.744 Dragon Zone Vancouver, British Columbia  
7 02:01.102 Te Waka Dragons Brisbane  
09:00 500 m (20) Rozjížďka 1 (#272) Premier open
1 01:53.726 DRAGON TEAM NYMBURK  
2 01:54.127 Dragon Force Prerov Přerov  
3 01:54.344 Otaman Lviv  
4 01:55.760 New Dragons Racing Club Toronto  
5 01:58.741 PG Smoki Północy Gdańsk  
6 01:59.448 Florida Tarpons Miami, FL, USA  
7 01:59.533 Singapore Armed Forces Sports Association (SAFSA)  
08:55 500 m (10) Rozjížďka 3 (#271) Premier women
1 02:25.549 Dragon Zone Vancouver, British Columbia  
2 02:28.544 WSAP Sportsteam Hamburg  
3 02:29.559 Adelaide Phoenix  
4 02:29.761 Dragon Sports Association Sydney NSW  
5 02:31.464 Stormy Dragons Hong Kong  
6 02:31.511 DRAGON AQUA SE SZEKESFEHERVAR  
DNS Sokkan Booshehr  
08:45 500 m (10) Rozjížďka 2 (#270) Premier women
1 02:22.108 All Sports Team Hannover  
2 02:23.363 Rába Dragon Boat Club Győr  
3 02:24.231 Dubai Diggers  
4 02:28.429 Dragon Force Prerov Přerov  
5 02:31.023 Macau China Dragon Boat club  
6 02:36.335 Dubai Flying Dragons  
7 02:36.655 DRAGON STEEL SE Dunaújváros  
08:30 500 m (10) Rozjížďka 1 (#269) Premier women
1 02:25.330 PSV Uckermark e.V. Prenzlau  
2 02:25.542 Singapore Paddle Club  
3 02:27.919 Manly Dragon Boat Club Inc Manly, Brisbane  
4 02:30.735 The Dutch Dragons Zoetermeer  
5 02:35.018 Broadwater Dragons Paddling Club Gold Coast  
6 02:40.886 Dragon Warriors Dubai  
7 02:42.981 Oslo Dragons  
8 02:50.603 Fair Dinkum Hong Kong  
08:20 500 m (20) Kolo 1 (#268) Senior A open
1 01:54.495 Windy City Dragon Boat Cub Chicago, IL, USA  
2 01:55.608 7 Hills Dragons Moscow  
3 01:56.712 Dunai Sárkányok Vác  
4 01:56.825 Union Böckingen Team Neckardrachen Heilbronn  
5 01:57.099 Berlin Dragonboat Company  
6 02:00.382 Kanufreunde Rostocker Greif e.V. Rostock  
7 02:00.561 H2oplayground Montreal  
8 02:06.042 Prairie Dragons Paddling Club CAN  
08:15 500 m (20) Rozjížďka 2 (#267) Senior A women
1 02:07.820 Bytown Dragon Boat Club Ottawa  
2 02:08.480 H2oplayground Montreal  
3 02:12.329 WSV Am Blauen Wunder Dresden  
4 02:19.244 Pittwater DBRC Sydney Australia  
5 02:26.612 Big Girls & Oldies, KVS Prague Praha  
6 02:26.999 Philadelphia Flying Phoenix  
08:10 500 m (20) Rozjížďka 1 (#266) Senior A women
1 02:07.391 Outer Harbour Dragon Boat Club Toronto  
2 02:07.547 22Dragons Montreal, Canada  
3 02:11.344 Currumbin Dragons Paddling Club  
4 02:16.051 SAN DIEGO DRAGON BOAT TEAM La Mesa  
5 02:20.768 Jax Fire Dragons Jacksonville, FL  
6 02:22.938 Wasabi Paddling Club Beaverton,Or  
08:05 500 m (10) Rozjížďka 2 (#265) Senior A open
1 02:11.430 Te Waka Dragons Brisbane  
2 02:11.977 PG Mannheim  
3 02:16.591 Central Coast Dragon Boat Club Inc Sea Dragons Gosford NSW Australia  
4 02:17.817 RVD Dragon One Dessau  
5 02:18.638 Long Beach Masters  
DNS ŠK Dračia Légia 2012 Trenčín  
08:00 500 m (10) Rozjížďka 1 (#264) Senior A open
1 02:15.522 Singapore Paddle Club  
2 02:16.093 PSV Uckermark e.V. Prenzlau  
3 02:16.555 Zielony Smok Poznań  
4 02:18.758 Circolo Canottieri Sabaudia  
5 02:19.617 ASD Elliott Dragonboat Bracciano - Roma  
6 02:20.617 Ruderclub Grenzach HORNFELSEDRACHE Grenzach-Wyhlen  
7 02:22.739 Jax Fire Dragons Jacksonville, FL  
06.09.2014
18:25 500 m (20) Finále A (#263) Premier mixed
1 01:53.959 All Sports Team Hannover  
2 01:54.941 Dragon Zone Vancouver, British Columbia  
3 01:56.922 New Dragons Racing Club Toronto  
4 01:56.950 Union Böckingen Team Neckardrachen Heilbronn  
5 01:57.191 Dragon Force Prerov Přerov  
6 01:57.936 PSV Uckermark e.V. Prenzlau  
7 01:58.186 PG Smoki Północy Gdańsk  
8 01:58.488 22Dragons Montreal, Canada  
18:20 500 m (20) Finále B (#262) Premier mixed
1 01:58.962 VI Paddling (VIP) Society Victoria  
2 01:59.627 Catch22 NYC New York  
3 01:59.693 California United Los Angeles  
4 02:01.028 Pacific Dragons Sydney  
5 02:01.434 Moravian Dragons Prerov  
6 02:02.943 A.S.D. Canottieri Ticino Pavia  
7 02:03.387 Edmonton Dragon Boat Racing Club  
DNS Te Waka Dragons Brisbane  
18:15 500 m (20) O konečné umístění 1 (#261) Premier mixed
1 02:05.774 la darsena bardolino bardolino, verona  
2 02:06.132 Portland Fire Dragons Portland, Oregon, USA  
3 02:06.180 Università Veneziane Venezia  
4 02:06.651 The Dutch Dragons Zoetermeer  
5 02:07.755 Dragon Boat Club of Boston  
6 02:08.114 Rába Dragon Boat Club Győr
TP 1sec
 
7 02:08.585 Aquaholics Dragon Boat Club Port-of-Spain  
8 02:11.623 Oslo Dragons  
18:10 500 m (10) Finále A (#260) Premier mixed
1 02:14.009 Singapore Paddle Club  
2 02:14.872 PG Mannheim  
3 02:14.948 7 Hills Dragons Moscow  
4 02:14.952 WSAP Sportsteam Hamburg  
5 02:16.311 Dubai Diggers  
6 02:17.061 Union Böckingen Team Neckardrachen Heilbronn  
7 02:17.136 Macau China Dragon Boat club  
8 02:18.457 Windy City Dragon Boat Cub Chicago, IL, USA  
17:55 500 m (10) Finále B (#259) Premier mixed
1 02:17.907 UCAM - A.D.Pinatar San Pedro del Pinatar  
2 02:18.205 Florida Tarpons Miami, FL, USA  
3 02:19.200 DBV "Blues Brothers" Schwerin e.V.  
4 02:19.747 All Sports Team Hannover  
5 02:19.917 Club Natació Banyoles  
6 02:20.936 Dunai Sárkányok Vác  
7 02:21.190 Sloth Dragon Boat Club Sydney  
8 02:21.577 Ruderclub Grenzach HORNFELSEDRACHE Grenzach-Wyhlen  
17:45 500 m (10) O konečné umístění 1 (#258) Premier mixed
1 02:22.860 Stormy Dragons Hong Kong  
2 02:23.436 Adelaide Phoenix  
3 02:25.030 Dubai Flying Dragons  
4 02:25.143 Pacific Dragons Sydney  
5 02:25.804 A.S.D. CANOTTIERI COMUNALI FIRENZE  
6 02:30.860 Steelcraft Dubai  
DNS Dragon Force Prerov Přerov  
DNS Broadwater Dragons Paddling Club Gold Coast  
17:40 500 m (20) Finále A (#257) Senior A mixed
1 01:58.639 Union Böckingen Team Neckardrachen Heilbronn  
2 02:00.120 Mala Flotylyia kyiv  
3 02:00.488 Pickering Dragon Boat Club  
4 02:00.884 Windy City Dragon Boat Cub Chicago, IL, USA  
5 02:01.950 Dunai Sárkányok Vác  
6 02:02.889 H2oplayground Montreal  
7 02:02.903 PSV Uckermark e.V. Prenzlau  
8 02:04.346 Te Waka Dragons Brisbane  
17:30 500 m (20) Finále B (#256) Senior A mixed
1 02:04.101 Florida Tarpons Miami, FL, USA  
2 02:06.030 Central Coast Dragon Boat Club Inc Sea Dragons Gosford NSW Australia  
3 02:06.299 Quinte HEAT Belleville, Canada  
4 02:06.337 ŠK Dračia Légia 2012 Trenčín  
5 02:08.294 ASD Elliott Dragonboat Bracciano - Roma  
6 02:08.596 Jax Fire Dragons Jacksonville, FL  
7 02:09.771 Long Beach Masters  
8 02:09.959 RVD Dragon One Dessau  
17:20 500 m (10) Kolo 3 (#254) Junior B women, Junior A women
1 02:42.069 Danebank Sydney Junior B women
DNS PSV Uckermark e.V. Prenzlau Junior B women
1 02:40.437 Danebank Sydney Junior B women
2 02:45.409 Lambton Shores Dragon Boat Club Forest, Ontario, Canada Junior B women
17:10 500 m (20) Kolo 3 (#253) Senior C women
1 02:18.160 False Creek Racing Canoe Club Vancouver  
2 02:20.896 VI Paddling (VIP) Society Victoria  
3 02:24.773 Pickering Dragon Boat Club  
4 02:25.169 Fort Langley Canoe Club  
5 02:26.707 Quinte HEAT Belleville, Canada  
6 02:36.301 DragonMax Berkeley, California  
7 02:38.839 Dragonheart Vermont Burlington, VT  
17:05 500 m (10) Finále A (#252) Senior B women
1 02:31.515 Union Böckingen Team Neckardrachen Heilbronn  
2 02:31.982 WSV Am Blauen Wunder Dresden  
3 02:32.001 Mt Warning Dragon Boat Club Murwillumbah  
4 02:32.982 Brisbane River Dragons  
5 02:34.793 Adelaide Sea Dragons  
6 02:39.321 Dragon Flyers Canberra  
16:50 500 m (10) Finále B (#251) Senior B women
1 02:39.128 Nowra Waterdragons  
2 02:43.467 Wasabi Paddling Club Beaverton,Or  
3 02:45.245 A.S. INDIANA CLUB ROMA  
4 02:50.863 A.S.D. CANOTTIERI COMUNALI FIRENZE  
16:45 500 m (20) Finále A (#250)  
1 02:21.320 Rowbust Breast Cancer Survivor Dragon Boat Team London, Ontario  
2 02:23.905 Dragons Abreast Sydney  
3 02:27.910 Abreast In A Boat - FORT-itude Langley, BC  
4 02:28.613 Dragonheart Vermont Burlington, VT  
5 02:36.287 WonderBroads Windsor  
6 02:41.735 Florence Dragon Lady Lilt  
16:40 500 m (20) Finále B (#249)  
1 02:40.231 Racine Dragon Boat Club  
2 02:46.052 Donna Più Latina  
3 02:59.830 PINK AVALANCHE TORINO  
16:35 500 m (10) O konečné umístění 1 (#248) Premier mixed
1 02:26.668 A.S.D. Comunale Albadrago Albano Laziale (Roma)  
2 02:27.177 Fair Dinkum Hong Kong  
3 02:28.659 Cercle Nautique de M'Bao mbao  
4 02:29.668 DRAGON AQUA SE SZEKESFEHERVAR  
5 02:29.951 Beijing Dragonboaters  
6 02:32.319 Dragon Warriors Dubai  
16:20 500 m (10) Finále A (#246) Senior A mixed
1 02:16.359 PG Mannheim  
2 02:19.038 7 Hills Dragons Moscow  
3 02:20.642 DRAGON AQUA SE SZEKESFEHERVAR  
4 02:20.727 Zielony Smok Poznań  
5 02:21.576 Union Böckingen Team Neckardrachen Heilbronn  
6 02:21.755 Stormy Dragons Hong Kong  
7 02:22.755 Broadwater Dragons Paddling Club Gold Coast  
8 02:23.000 Manly Dragon Boat Club Inc Manly, Brisbane  
16:10 500 m (10) Finále B (#245) Senior A mixed
1 02:23.284 DRAGON STEEL SE Dunaújváros  
2 02:24.784 Circolo Canottieri Sabaudia  
3 02:26.260 Pittwater DBRC Sydney Australia  
4 02:26.293 Dragon Sports Association Sydney NSW  
5 02:29.421 A.S. INDIANA CLUB ROMA  
6 02:29.713 Long Beach Masters  
7 02:30.855 Università Veneziane Venezia  
8 02:33.072 A.S.D. Comunale Albadrago Albano Laziale (Roma)  
15:50 500 m (20) Kolo 2 (#243) Senior C women
1 02:17.659 False Creek Racing Canoe Club Vancouver  
2 02:18.725 VI Paddling (VIP) Society Victoria  
3 02:21.367 Pickering Dragon Boat Club  
4 02:22.697 Quinte HEAT Belleville, Canada  
5 02:23.376 Fort Langley Canoe Club  
6 02:30.395 DragonMax Berkeley, California  
7 02:31.744 Dragonheart Vermont Burlington, VT  
15:45 500 m (10) Kolo 2 (#242) Junior A women, Junior B women
1 02:42.242 Danebank Sydney Junior A women
DNS PSV Uckermark e.V. Prenzlau Junior A women
1 02:40.308 Danebank Sydney Junior B women
2 02:43.233 Lambton Shores Dragon Boat Club Forest, Ontario, Canada Junior B women
15:30 500 m (10) Kolo 2 (#241) Senior C women
1 02:36.066 Brisbane River Dragons  
2 02:39.463 South Australian Dragons Abreast Adelaide  
3 02:39.529 Dragons Abreast Sydney  
4 02:55.557 Adelaide Sea Dragons  
DNS Currumbin Dragons Paddling Club  
15:20 500 m (10) Semifinále 3 (#240) Premier mixed
1 02:15.420 Singapore Paddle Club  
2 02:15.958 WSAP Sportsteam Hamburg  
3 02:17.241 UCAM - A.D.Pinatar San Pedro del Pinatar  
4 02:18.302 All Sports Team Hannover  
5 02:20.628 Ruderclub Grenzach HORNFELSEDRACHE Grenzach-Wyhlen  
6 02:20.981 Club Natació Banyoles  
7 02:23.264 Dubai Flying Dragons  
8 02:26.505 Steelcraft Dubai  
15:05 500 m (10) Semifinále 2 (#239) Premier mixed
1 02:13.657 7 Hills Dragons Moscow  
2 02:15.091 Macau China Dragon Boat club  
3 02:16.233 Windy City Dragon Boat Cub Chicago, IL, USA  
4 02:18.120 Dunai Sárkányok Vác  
5 02:18.629 Sloth Dragon Boat Club Sydney  
6 02:22.082 Dragon Force Prerov Přerov  
7 02:22.355 Stormy Dragons Hong Kong  
8 02:24.063 Adelaide Phoenix  
14:55 500 m (10) Semifinále 1 (#238) Premier mixed
1 02:14.939 PG Mannheim  
2 02:16.038 Dubai Diggers  
3 02:16.180 Union Böckingen Team Neckardrachen Heilbronn  
4 02:17.845 Florida Tarpons Miami, FL, USA  
5 02:18.897 DBV "Blues Brothers" Schwerin e.V.  
6 02:22.288 Pacific Dragons Sydney  
7 02:22.392 Broadwater Dragons Paddling Club Gold Coast  
8 02:24.798 A.S.D. CANOTTIERI COMUNALI FIRENZE
TP +1
 
14:50 500 m (20) Semifinále 3 (#237) Premier mixed
1 01:57.410 Union Böckingen Team Neckardrachen Heilbronn  
2 01:58.664 Dragon Force Prerov Přerov  
3 01:58.872 VI Paddling (VIP) Society Victoria  
4 02:00.325 Pacific Dragons Sydney  
5 02:03.589 A.S.D. Canottieri Ticino Pavia  
6 02:05.211 Rába Dragon Boat Club Győr  
7 02:07.240 Dragon Boat Club of Boston  
8 02:12.617 Oslo Dragons  
14:45 500 m (20) Semifinále 2 (#236) Premier mixed
1 01:57.627 New Dragons Racing Club Toronto  
2 01:58.335 PSV Uckermark e.V. Prenzlau  
3 01:58.891 California United Los Angeles  
4 02:00.646 Moravian Dragons Prerov  
5 02:01.835 Edmonton Dragon Boat Racing Club  
6 02:06.467 Università Veneziane Venezia  
7 02:07.033 The Dutch Dragons Zoetermeer  
8 02:09.844 Aquaholics Dragon Boat Club Port-of-Spain  
14:40 500 m (20) Semifinále 1 (#235) Premier mixed
1 01:55.861 All Sports Team Hannover  
2 01:56.540 Dragon Zone Vancouver, British Columbia  
3 01:57.045 22Dragons Montreal, Canada  
4 01:58.257 PG Smoki Północy Gdańsk  
5 02:00.568 Catch22 NYC New York  
6 02:03.748 Te Waka Dragons Brisbane  
7 02:05.686 la darsena bardolino bardolino, verona  
8 02:06.719 Portland Fire Dragons Portland, Oregon, USA  
14:35 500 m (10) Rozjížďka 2 (#234) Senior B women
1 02:31.695 Union Böckingen Team Neckardrachen Heilbronn  
2 02:33.483 Dragon Flyers Canberra  
3 02:38.492 A.S. INDIANA CLUB ROMA  
4 02:40.077 A.S.D. CANOTTIERI COMUNALI FIRENZE  
DNS Currumbin Dragons Paddling Club  
14:30 500 m (10) Rozjížďka 1 (#233) Senior B women
1 02:27.542 WSV Am Blauen Wunder Dresden  
2 02:29.066 Brisbane River Dragons  
3 02:29.240 Mt Warning Dragon Boat Club Murwillumbah  
4 02:30.769 Adelaide Sea Dragons  
5 02:33.821 Nowra Waterdragons  
6 02:34.972 Wasabi Paddling Club Beaverton,Or  
14:15 500 m (20) Kolo 1 (#232) Senior C women
1 02:14.728 False Creek Racing Canoe Club Vancouver  
2 02:17.719 VI Paddling (VIP) Society Victoria  
3 02:20.888 Pickering Dragon Boat Club  
4 02:21.134 Quinte HEAT Belleville, Canada  
5 02:21.549 Fort Langley Canoe Club  
6 02:29.426 DragonMax Berkeley, California  
7 02:31.030 Dragonheart Vermont Burlington, VT  
14:10 500 m (10) Kolo 1 (#231) Junior B women, Junior A women
1 02:37.947 Danebank Sydney Junior B women
DNS PSV Uckermark e.V. Prenzlau Junior B women
1 02:38.258 Danebank Sydney Junior B women
2 02:41.249 Lambton Shores Dragon Boat Club Forest, Ontario, Canada Junior B women
14:05 500 m (10) Kolo 1 (#230) Senior C women
1 02:31.661 Brisbane River Dragons  
2 02:36.444 Dragons Abreast Sydney  
3 02:37.152 South Australian Dragons Abreast Adelaide  
4 02:44.491 Adelaide Sea Dragons  
DNS Currumbin Dragons Paddling Club  
14:00 500 m (20) Opravná jízda 2 (#229) Premier mixed
1 02:02.916 Università Veneziane Venezia  
2 02:03.096 la darsena bardolino bardolino, verona  
3 02:05.435 Dragon Boat Club of Boston  
4 02:06.086 Oslo Dragons  
13:50 500 m (20) Opravná jízda 1 (#228) Premier mixed
1 01:58.261 Catch22 NYC New York  
2 02:02.520 The Dutch Dragons Zoetermeer  
3 02:02.888 Portland Fire Dragons Portland, Oregon, USA  
4 02:05.822 Aquaholics Dragon Boat Club Port-of-Spain  
5 02:10.157 Ohalo Dolphins Sea-of-Galilee  
13:40 500 m (10) Opravná jízda 2 (#227) Premier mixed
1 02:18.885 Dragon Force Prerov Přerov  
2 02:19.064 Pacific Dragons Sydney  
3 02:19.309 Dubai Flying Dragons  
4 02:20.705 Adelaide Phoenix  
5 02:22.573 Fair Dinkum Hong Kong  
6 02:28.998 DRAGON AQUA SE SZEKESFEHERVAR  
DNS Dragon Sports Association Sydney NSW  
13:30 500 m (10) Opravná jízda 1 (#226) Premier mixed
1 02:18.016 DBV "Blues Brothers" Schwerin e.V.  
2 02:20.902 Stormy Dragons Hong Kong  
3 02:21.261 A.S.D. CANOTTIERI COMUNALI FIRENZE  
4 02:22.016 Steelcraft Dubai  
5 02:22.761 A.S.D. Comunale Albadrago Albano Laziale (Roma)  
6 02:26.582 Cercle Nautique de M'Bao mbao  
7 02:27.487 Beijing Dragonboaters  
8 02:28.412 Dragon Warriors Dubai  
13:25 500 m (20) Rozjížďka 2 (#225)  
1 02:20.643 Dragons Abreast Sydney  
2 02:26.549 WonderBroads Windsor  
3 02:31.823 Florence Dragon Lady Lilt  
4 02:34.021 Donna Più Latina  
13:20 500 m (20) Rozjížďka 1 (#224)  
1 02:17.640 Rowbust Breast Cancer Survivor Dragon Boat Team London, Ontario  
2 02:21.569 Dragonheart Vermont Burlington, VT  
3 02:21.885 Abreast In A Boat - FORT-itude Langley, BC  
4 02:32.635 Racine Dragon Boat Club  
5 02:52.069 PINK AVALANCHE TORINO  
13:15 500 m (20) Finále A (#223) Senior B mixed
1 01:59.781 Pickering Dragon Boat Club  
2 02:01.291 Union Böckingen Team Neckardrachen Heilbronn  
3 02:01.744 TO Kanoistika Kojetín  
4 02:02.602 DRAGON AQUA SE SZEKESFEHERVAR  
5 02:02.904 Brisbane River Dragons  
6 02:03.168 Manly Dragon Boat Club Inc Manly, Brisbane  
7 02:03.215 Quinte HEAT Belleville, Canada  
8 02:05.121 22Dragons Montreal, Canada  
13:10 500 m (20) Finále B (#222) Senior B mixed
1 02:05.038 WSV Am Blauen Wunder Dresden  
2 02:05.996 Prairie Dragons Paddling Club CAN  
3 02:06.642 SAN DIEGO DRAGON BOAT TEAM La Mesa  
4 02:11.751 False Creek Racing Canoe Club Vancouver  
5 02:18.354 Nowra Waterdragons  
13:00 500 m (20) Kolo 3 (#221) Junior A mixed,
1 02:02.280 False Creek Racing Canoe Club Vancouver Junior A mixed
2 02:08.903 Lambton Shores Dragon Boat Club Forest, Ontario, Canada Junior A mixed
DNS Dragon Zone Vancouver, British Columbia  
12:50 500 m (10) Kolo 3 (#220) Senior B mixed
1 02:17.000 Mt Warning Dragon Boat Club Murwillumbah  
2 02:17.297 Pskov Dragons  
3 02:20.372 ŠK Dračia Légia 2012 Trenčín  
4 02:20.604 Dragon Sports Association Sydney NSW  
5 02:21.122 A.S. INDIANA CLUB ROMA  
6 02:21.589 South Australian Dragons Abreast Adelaide  
7 02:22.556 Broadwater Dragons Paddling Club Gold Coast  
8 02:23.585 Florida Tarpons Miami, FL, USA  
12:45 500 m (20) Finále A (#219) Senior C mixed
1 02:03.237 Pickering Dragon Boat Club  
2 02:03.337 Quinte HEAT Belleville, Canada  
3 02:04.102 False Creek Racing Canoe Club Vancouver  
4 02:04.662 Brisbane River Dragons  
5 02:04.922 WSV Am Blauen Wunder Dresden  
6 02:09.047 Grand Masters DBC USA The Villages. Fl  
12:40 500 m (20) Finále B (#218) Senior C mixed
1 02:12.256 Wasabi Paddling Club Beaverton,Or  
2 02:14.281 DragonMax Berkeley, California  
3 02:17.466 Dragonheart Vermont Burlington, VT  
12:30 500 m (10) Kolo 3 (#217) Senior C mixed
1 02:22.321 Pskov Dragons  
2 02:24.871 Big Girls & Oldies, KVS Prague Praha  
3 02:26.041 Adelaide Sea Dragons  
4 02:26.451 Nowra Waterdragons  
DNS Brisbane River Dragons  
12:25 500 m (10) Kolo 3 (#216) Junior A mixed, Junior B mixed
1 02:14.410 Broadwater Dragons Paddling Club Gold Coast Junior A mixed
2 02:14.655 False Creek Racing Canoe Club Vancouver Junior A mixed
3 02:18.105 PSV Uckermark e.V. Prenzlau Junior A mixed
4 02:18.130 Lambton Shores Dragon Boat Club Forest, Ontario, Canada Junior A mixed
1 02:24.350 Lambton Shores Dragon Boat Club Forest, Ontario, Canada Junior B mixed
2 02:25.415 False Creek Racing Canoe Club Vancouver Junior B mixed
3 02:26.615 ANNECY Junior B mixed
12:20 500 m (20) Semifinále 2 (#215) Senior A mixed
1 02:00.669 Te Waka Dragons Brisbane  
2 02:01.199 Quinte HEAT Belleville, Canada  
3 02:03.649 Long Beach Masters  
4 02:03.749 ŠK Dračia Légia 2012 Trenčín  
5 02:04.899 ASD Elliott Dragonboat Bracciano - Roma  
6 02:09.454 Prairie Dragons Paddling Club CAN  
12:15 500 m (20) Semifinále 1 (#214) Senior A mixed
1 01:58.836 H2oplayground Montreal  
2 01:59.241 Florida Tarpons Miami, FL, USA  
3 02:02.381 Central Coast Dragon Boat Club Inc Sea Dragons Gosford NSW Australia  
4 02:04.781 RVD Dragon One Dessau  
5 02:04.851 Jax Fire Dragons Jacksonville, FL  
6 02:09.031 DragonMax Berkeley, California  
12:10 500 m (10) Semifinále 2 (#213) Senior A mixed
1 02:18.359 Manly Dragon Boat Club Inc Manly, Brisbane  
2 02:18.439 Stormy Dragons Hong Kong  
3 02:19.164 Broadwater Dragons Paddling Club Gold Coast  
4 02:24.244 A.S. INDIANA CLUB ROMA  
5 02:24.659 Dragon Sports Association Sydney NSW  
6 02:25.269 Long Beach Masters  
12:05 500 m (10) Semifinále 1 (#212) Senior A mixed
1 02:18.691 Union Böckingen Team Neckardrachen Heilbronn  
2 02:19.506 DRAGON STEEL SE Dunaújváros  
3 02:20.631 Circolo Canottieri Sabaudia  
4 02:23.911 Pittwater DBRC Sydney Australia  
5 02:25.086 Università Veneziane Venezia  
6 02:26.216 A.S.D. Comunale Albadrago Albano Laziale (Roma)  
7 02:26.621 Port Hacking Dragon Boat Club Sydney  
12:00 500 m (20) Rozjížďka 4 (#211) Premier mixed
1 01:56.711 VI Paddling (VIP) Society Victoria  
2 02:00.311 Moravian Dragons Prerov  
3 02:00.956 Te Waka Dragons Brisbane  
4 02:01.356 A.S.D. Canottieri Ticino Pavia  
5 02:05.341 Dragon Boat Club of Boston  
6 02:07.181 Oslo Dragons  
11:50 500 m (20) Rozjížďka 3 (#210) Premier mixed
1 01:55.424 Union Böckingen Team Neckardrachen Heilbronn  
2 01:56.284 All Sports Team Hannover  
3 01:59.194 California United Los Angeles  
4 02:02.149 Rába Dragon Boat Club Győr  
5 02:02.434 Portland Fire Dragons Portland, Oregon, USA  
6 02:02.694 la darsena bardolino bardolino, verona  
7 02:05.864 Aquaholics Dragon Boat Club Port-of-Spain  
11:40 500 m (20) Rozjížďka 2 (#209) Premier mixed
1 01:54.806 New Dragons Racing Club Toronto  
2 01:56.791 Dragon Zone Vancouver, British Columbia  
3 01:58.996 Pacific Dragons Sydney  
4 01:59.266 Edmonton Dragon Boat Racing Club  
5 02:01.391 Università Veneziane Venezia  
6 02:04.261 The Dutch Dragons Zoetermeer  
7 02:09.986 Ohalo Dolphins Sea-of-Galilee  
11:30 500 m (20) Rozjížďka 1 (#208) Premier mixed
1 01:55.141 22Dragons Montreal, Canada  
2 01:55.776 PSV Uckermark e.V. Prenzlau  
3 01:55.936 Dragon Force Prerov Přerov  
4 01:56.051 PG Smoki Północy Gdańsk  
5 01:56.556 Catch22 NYC New York  
DNS Titans Dragon Boat Racing Team Port of Spain  
11:25 500 m (10) Rozjížďka 4 (#207) Premier mixed
1 02:13.426 Singapore Paddle Club  
2 02:13.926 7 Hills Dragons Moscow  
3 02:14.256 PG Mannheim  
4 02:18.276 Club Natació Banyoles  
5 02:19.526 Dubai Flying Dragons  
6 02:20.316 Dragon Force Prerov Přerov  
7 02:24.626 DRAGON AQUA SE SZEKESFEHERVAR  
8 02:29.616 Cercle Nautique de M'Bao mbao  
11:15 500 m (10) Rozjížďka 3 (#206) Premier mixed
1 02:13.975 WSAP Sportsteam Hamburg  
2 02:14.145 Florida Tarpons Miami, FL, USA  
3 02:16.885 Dunai Sárkányok Vác  
4 02:17.215 Ruderclub Grenzach HORNFELSEDRACHE Grenzach-Wyhlen  
5 02:17.490 DBV "Blues Brothers" Schwerin e.V.  
6 02:18.385 Pacific Dragons Sydney  
7 02:19.675 A.S.D. CANOTTIERI COMUNALI FIRENZE  
8 02:28.000 Dragon Sports Association Sydney NSW  
11:00 500 m (10) Rozjížďka 2 (#205) Premier mixed
1 02:13.959 Windy City Dragon Boat Cub Chicago, IL, USA  
2 02:14.744 Union Böckingen Team Neckardrachen Heilbronn  
3 02:15.574 UCAM - A.D.Pinatar San Pedro del Pinatar  
4 02:18.499 Sloth Dragon Boat Club Sydney  
5 02:18.749 Stormy Dragons Hong Kong  
6 02:21.819 Steelcraft Dubai  
7 02:23.354 Fair Dinkum Hong Kong  
8 02:27.929 Dragon Warriors Dubai  
10:55 500 m (10) Rozjížďka 1 (#204) Premier mixed
1 02:12.922 Dubai Diggers  
2 02:17.657 Macau China Dragon Boat club  
3 02:17.817 All Sports Team Hannover  
4 02:18.937 Broadwater Dragons Paddling Club Gold Coast  
5 02:21.887 Adelaide Phoenix  
6 02:22.152 A.S.D. Comunale Albadrago Albano Laziale (Roma)  
7 02:24.362 Beijing Dragonboaters  
DNS Mariner Dragon Team Roma - Italy  
10:50 500 m (20) Semifinále 1 (#203) Senior C mixed
1 02:06.112 Pickering Dragon Boat Club  
2 02:08.657 Grand Masters DBC USA The Villages. Fl  
3 02:11.842 Wasabi Paddling Club Beaverton,Or  
4 02:13.507 DragonMax Berkeley, California  
5 02:19.072 Dragonheart Vermont Burlington, VT  
10:45 500 m (20) Kolo 2 (#202) Junior A mixed
1 02:02.188 False Creek Racing Canoe Club Vancouver  
2 02:06.718 Lambton Shores Dragon Boat Club Forest, Ontario, Canada  
10:45 500 m (20) Semifinále 2 (#202) Senior B mixed
1 02:01.243 Quinte HEAT Belleville, Canada  
2 02:02.018 TO Kanoistika Kojetín  
3 02:02.333 WSV Am Blauen Wunder Dresden  
4 02:09.618 False Creek Racing Canoe Club Vancouver  
10:40 500 m (20) Kolo 2 (#201)  
DNS Dragon Zone Vancouver, British Columbia  
10:40 500 m (20) Semifinále 1 (#201) Senior B mixed
1 02:01.081 DRAGON AQUA SE SZEKESFEHERVAR  
2 02:02.296 22Dragons Montreal, Canada  
3 02:03.261 Prairie Dragons Paddling Club CAN  
4 02:03.796 SAN DIEGO DRAGON BOAT TEAM La Mesa  
5 02:28.621 Nowra Waterdragons  
10:35 500 m (10) Kolo 2 (#200) Senior B mixed
1 02:15.807 Pskov Dragons  
2 02:16.897 Mt Warning Dragon Boat Club Murwillumbah  
3 02:19.097 A.S. INDIANA CLUB ROMA  
4 02:20.117 ŠK Dračia Légia 2012 Trenčín  
5 02:20.152 Broadwater Dragons Paddling Club Gold Coast  
6 02:20.817 Dragon Sports Association Sydney NSW  
7 02:22.567 Florida Tarpons Miami, FL, USA  
8 02:24.637 South Australian Dragons Abreast Adelaide  
10:25 500 m (10) Kolo 2 (#199) Senior C mixed
1 02:21.115 Pskov Dragons  
2 02:26.470 Adelaide Sea Dragons  
3 02:26.815 Big Girls & Oldies, KVS Prague Praha  
4 02:26.875 Nowra Waterdragons  
  Brisbane River Dragons  
10:15 500 m (10) Kolo 2 (#198) Junior B mixed, Junior A mixed
1 02:15.628 False Creek Racing Canoe Club Vancouver Junior B mixed
2 02:16.128 Broadwater Dragons Paddling Club Gold Coast Junior B mixed
3 02:17.893 Lambton Shores Dragon Boat Club Forest, Ontario, Canada Junior B mixed
4 02:17.948 PSV Uckermark e.V. Prenzlau Junior B mixed
1 02:21.853 Lambton Shores Dragon Boat Club Forest, Ontario, Canada Junior B mixed
2 02:26.808 ANNECY Junior B mixed
3 02:27.828 False Creek Racing Canoe Club Vancouver Junior B mixed
10:10 500 m (20) Rozjížďka 2 (#197) Senior C mixed
1 02:05.250 Quinte HEAT Belleville, Canada  
2 02:06.520 WSV Am Blauen Wunder Dresden  
3 02:09.475 Grand Masters DBC USA The Villages. Fl  
4 02:16.720 Dragonheart Vermont Burlington, VT  
10:05 500 m (20) Rozjížďka 1 (#196) Senior C mixed
1 02:04.369 False Creek Racing Canoe Club Vancouver  
2 02:05.359 Brisbane River Dragons  
3 02:05.649 Pickering Dragon Boat Club  
4 02:12.789 Wasabi Paddling Club Beaverton,Or  
5 02:13.039 DragonMax Berkeley, California  
09:50 500 m (20) Rozjížďka 3 (#195) Senior A mixed
1 01:58.400 Windy City Dragon Boat Cub Chicago, IL, USA  
2 01:58.655 PSV Uckermark e.V. Prenzlau  
3 02:01.370 Te Waka Dragons Brisbane  
4 02:02.586 Central Coast Dragon Boat Club Inc Sea Dragons Gosford NSW Australia  
5 02:05.355 Jax Fire Dragons Jacksonville, FL  
6 02:06.168 ASD Elliott Dragonboat Bracciano - Roma  
09:45 500 m (20) Rozjížďka 2 (#194) Senior A mixed
1 01:57.974 Mala Flotylyia kyiv  
2 02:00.819 Dunai Sárkányok Vác  
3 02:02.054 Quinte HEAT Belleville, Canada  
4 02:03.404 ŠK Dračia Légia 2012 Trenčín  
5 02:05.114 RVD Dragon One Dessau  
6 02:10.704 Prairie Dragons Paddling Club CAN  
09:40 500 m (20) Rozjížďka 1 (#193) Senior A mixed
1 01:56.732 Pickering Dragon Boat Club  
2 01:56.792 Union Böckingen Team Neckardrachen Heilbronn
TP +1
 
3 02:00.892 Florida Tarpons Miami, FL, USA  
4 02:01.442 H2oplayground Montreal  
5 02:05.122 Long Beach Masters  
6 02:10.232 DragonMax Berkeley, California  
09:35 500 m (10) Rozjížďka 3 (#192) Senior A mixed
1 02:18.819 Zielony Smok Poznań  
2 02:20.144 Stormy Dragons Hong Kong  
3 02:24.104 Pittwater DBRC Sydney Australia  
4 02:24.164 Università Veneziane Venezia  
5 02:26.589 A.S.D. Comunale Albadrago Albano Laziale (Roma)  
6 02:26.724 Long Beach Masters  
09:20 500 m (10) Rozjížďka 2 (#191) Senior A mixed
1 02:14.993 7 Hills Dragons Moscow  
2 02:18.463 Union Böckingen Team Neckardrachen Heilbronn  
3 02:18.673 Broadwater Dragons Paddling Club Gold Coast  
4 02:20.848 Circolo Canottieri Sabaudia  
5 02:21.548 Manly Dragon Boat Club Inc Manly, Brisbane  
6 02:28.103 Port Hacking Dragon Boat Club Sydney  
09:10 500 m (10) Rozjížďka 1 (#190) Senior A mixed
1 02:16.488 PG Mannheim  
2 02:18.243 DRAGON AQUA SE SZEKESFEHERVAR  
3 02:18.763 DRAGON STEEL SE Dunaújváros  
4 02:24.138 Dragon Sports Association Sydney NSW  
5 02:24.563 A.S. INDIANA CLUB ROMA  
DNS Brisbane River Dragons  
09:05 500 m (20) Kolo 1 (#189) Junior A mixed
1 02:02.081 False Creek Racing Canoe Club Vancouver  
2 02:05.501 Lambton Shores Dragon Boat Club Forest, Ontario, Canada  
09:05 500 m (20) Rozjížďka 2 (#189) Senior B mixed
1 02:01.921 Brisbane River Dragons  
2 02:01.926 Manly Dragon Boat Club Inc Manly, Brisbane  
3 02:02.511 Quinte HEAT Belleville, Canada  
4 02:03.516 22Dragons Montreal, Canada  
5 02:03.566 WSV Am Blauen Wunder Dresden  
6 02:03.576 Prairie Dragons Paddling Club CAN  
09:00 500 m (20) Kolo 1 (#188)  
DNS Dragon Zone Vancouver, British Columbia  
09:00 500 m (20) Rozjížďka 1 (#188) Senior B mixed
1 02:00.182 Pickering Dragon Boat Club  
2 02:01.192 Union Böckingen Team Neckardrachen Heilbronn  
3 02:02.142 DRAGON AQUA SE SZEKESFEHERVAR  
4 02:04.232 TO Kanoistika Kojetín  
5 02:06.872 SAN DIEGO DRAGON BOAT TEAM La Mesa  
6 02:12.937 False Creek Racing Canoe Club Vancouver  
7 02:29.117 Nowra Waterdragons  
08:55 500 m (10) Kolo 1 (#187) Senior B mixed
1 02:24.634 Mt Warning Dragon Boat Club Murwillumbah  
2 02:24.764 A.S. INDIANA CLUB ROMA  
3 02:25.739 Dragon Sports Association Sydney NSW  
4 02:25.964 Broadwater Dragons Paddling Club Gold Coast  
5 02:26.904 ŠK Dračia Légia 2012 Trenčín  
6 02:29.849 Pskov Dragons  
7 02:30.574 South Australian Dragons Abreast Adelaide  
8 02:30.764 Florida Tarpons Miami, FL, USA  
08:40 500 m (10) Kolo 1 (#186) Senior C mixed
1 02:21.542 Pskov Dragons  
2 02:26.947 Adelaide Sea Dragons  
3 02:28.267 Nowra Waterdragons  
4 02:31.497 Big Girls & Oldies, KVS Prague Praha  
DNS Brisbane River Dragons  
08:30 500 m (10) Kolo 1 (#185) Junior A mixed, Junior B mixed
1 02:22.168 False Creek Racing Canoe Club Vancouver Junior A mixed
2 02:24.043 Lambton Shores Dragon Boat Club Forest, Ontario, Canada Junior A mixed
3 02:25.348 PSV Uckermark e.V. Prenzlau Junior A mixed
4 02:26.348 Broadwater Dragons Paddling Club Gold Coast Junior A mixed
1 02:30.193 Lambton Shores Dragon Boat Club Forest, Ontario, Canada Junior B mixed
2 02:32.503 ANNECY Junior B mixed
3 02:33.293 False Creek Racing Canoe Club Vancouver Junior B mixed
05.09.2014
18:10 200 m (20) Finále A (#184) Premier open
1 00:41.512 Dongguan Machong Everbright Dragon Boat Club  
2 00:43.287 DRAGON TEAM NYMBURK  
3 00:43.352 City Dragons Sydney  
4 00:43.697 Dragon Zone Vancouver, British Columbia  
00:43.697 Union Böckingen Team Neckardrachen Heilbronn  
6 00:43.862 H2oplayground Montreal  
7 00:43.997 Berlin Dragonboat Company  
8 00:44.212 Otaman Lviv  
18:00 200 m (20) Finále B (#183) Premier open
1 00:44.619 22Dragons Montreal, Canada  
2 00:44.749 Hochrhein Paddler Bad Säckingen  
3 00:44.764 New Dragons Racing Club Toronto  
4 00:44.909 UCAM - A.D.Pinatar San Pedro del Pinatar  
5 00:45.579 Windy City Dragon Boat Cub Chicago, IL, USA  
6 00:45.884 Singapore Armed Forces Sports Association (SAFSA)  
7 00:46.074 PG Smoki Północy Gdańsk  
8 00:46.154 Rába Dragon Boat Club Győr  
17:55 200 m (20) Finále A (#182) Premier women
1 00:48.654 22Dragons Montreal, Canada  
2 00:48.829 Ottawa Premier Women Galley Girls  
3 00:49.419 False Creek Racing Canoe Club Vancouver  
4 00:49.854 Union Böckingen Team Neckardrachen Heilbronn  
5 00:50.009 H2oplayground Montreal  
6 00:51.764 WILD of Prague - Slavia  
7 00:51.854 Pacific Dragons Sydney  
8 00:52.449 DB Tragedky Praha (CZE) Prague  
17:50 200 m (20) Finále B (#181) Premier women
1 00:52.365 Florida Tarpons Miami, FL, USA  
2 00:52.880 Te Waka Dragons Brisbane  
3 00:53.170 Wasabi Paddling Club Beaverton,Or  
4 00:53.535 Philadelphia Flying Phoenix  
5 00:54.020 Università Veneziane Venezia  
6 00:56.470 Kingston Royals DBC Kingston-upon-Thames  
17:45 200 m (10) Finále A (#180) Premier women
1 00:55.001 Dragon Zone Vancouver, British Columbia  
2 00:55.586 All Sports Team Hannover  
3 00:56.466 PSV Uckermark e.V. Prenzlau  
4 00:56.551 Singapore Paddle Club  
5 00:57.201 Rába Dragon Boat Club Győr  
6 00:57.371 Macau China Dragon Boat club  
7 00:58.346 Dubai Diggers  
8 00:58.791 WSAP Sportsteam Hamburg  
17:40 200 m (10) Finále B (#179) Premier women
1 00:59.308 Adelaide Phoenix  
2 00:59.358 Dragon Sports Association Sydney NSW  
3 00:59.628 Manly Dragon Boat Club Inc Manly, Brisbane  
4 00:59.703 The Dutch Dragons Zoetermeer  
5 01:00.458 DRAGON AQUA SE SZEKESFEHERVAR  
6 01:00.573 Stormy Dragons Hong Kong  
7 01:02.943 DRAGON STEEL SE Dunaújváros  
DNS Broadwater Dragons Paddling Club Gold Coast  
17:35 200 m (20) Kolo 3 (#178)  
1 00:53.600 Prairie Dragons Paddling Club CAN  
2 00:54.720 Dragon Zone Vancouver, British Columbia  
17:25 200 m (10) Kolo 2 (#177) Senior C open
1 00:55.380 Brisbane River Dragons  
2 00:57.240 Pskov Dragons  
3 00:57.785 DragonMax Berkeley, California  
4 00:58.355 Big Girls & Oldies, KVS Prague Praha  
5 00:58.690 A.S. INDIANA CLUB ROMA  
17:20 200 m (20) Kolo 2 (#176) Senior C open
1 00:49.237 Quinte HEAT Belleville, Canada  
2 00:49.512 WSV Am Blauen Wunder Dresden  
3 00:50.542 False Creek Racing Canoe Club Vancouver  
4 00:50.682 Pickering Dragon Boat Club  
5 00:51.447 A.S.D. CANOTTIERI COMUNALI FIRENZE  
6 00:52.132 Grand Masters DBC USA The Villages. Fl  
17:15 200 m (10) Finále A (#175) Senior A women
1 00:56.641 Pickering Dragon Boat Club  
2 00:56.821 Union Böckingen Team Neckardrachen Heilbronn  
3 00:57.176 Manly Dragon Boat Club Inc Manly, Brisbane  
4 00:58.591 Brisbane River Dragons  
5 00:59.321 Philadelphia Flying Phoenix  
6 00:59.481 Central Coast Dragon Boat Club Inc Sea Dragons Gosford NSW Australia  
7 01:00.386 Prairie Dragons Paddling Club CAN  
8 01:01.171 ŠK Dračia Légia 2012 Trenčín  
17:05 200 m (10) Finále B (#174) Senior A women
1 01:00.987 Dunai Sárkányok Vác  
2 01:02.047 ASD Elliott Dragonboat Bracciano - Roma  
3 01:03.812 DRAGON AQUA SE SZEKESFEHERVAR  
16:55 200 m (10) Kolo 3 (#173) Junior A open, Junior B open
1 00:51.559 False Creek Racing Canoe Club Vancouver Junior A open
2 00:54.504 Sokkan Booshehr Junior A open
3 00:54.529 Broadwater Dragons Paddling Club Gold Coast Junior A open
4 00:55.934 PSV Uckermark e.V. Prenzlau Junior A open
5 00:56.809 Lambton Shores Dragon Boat Club Forest, Ontario, Canada Junior A open
1 00:55.839 Lambton Shores Dragon Boat Club Forest, Ontario, Canada Junior B open
2 00:57.739 False Creek Racing Canoe Club Vancouver Junior B open
16:45 200 m (20) Finále A (#172) Senior A women
1 00:49.804 Outer Harbour Dragon Boat Club Toronto  
2 00:50.244 Bytown Dragon Boat Club Ottawa  
3 00:50.694 H2oplayground Montreal  
4 00:50.849 22Dragons Montreal, Canada  
5 00:51.859 Currumbin Dragons Paddling Club  
6 00:52.815 WSV Am Blauen Wunder Dresden  
7 00:53.419 SAN DIEGO DRAGON BOAT TEAM La Mesa  
8 00:55.224 Pittwater DBRC Sydney Australia  
16:35 200 m (20) Finále B (#171) Senior A women
1 00:57.246 Philadelphia Flying Phoenix  
2 00:57.421 Big Girls & Oldies, KVS Prague Praha  
3 00:57.536 Jax Fire Dragons Jacksonville, FL  
4 00:57.571 Wasabi Paddling Club Beaverton,Or  
16:25 200 m (10) Finále A (#170) Senior B open
1 00:52.028 DINAMO DNIPROPETROVSK  
2 00:52.673 Volga Dragons Nizhniy Novgorod  
3 00:53.378 Brisbane River Dragons  
4 00:53.428 Manly Dragon Boat Club Inc Manly, Brisbane  
5 00:54.633 A.S.D. CANOTTIERI COMUNALI FIRENZE  
6 00:54.643 Long Beach Masters  
7 00:55.193 Darwin Waterfront Warriors  
8 00:55.668 Rába Dragon Boat Club Győr  
16:15 200 m (10) Finále B (#169) Senior B open
1 00:56.368 A.S. INDIANA CLUB ROMA  
2 00:57.653 Pskov Dragons  
3 00:58.488 Nowra Waterdragons  
16:05 200 m (20) Finále A (#168) Senior B open
1 00:46.488 Union Böckingen Team Neckardrachen Heilbronn  
2 00:46.933 Wraysbury Dragons  
3 00:47.343 DRAGON AQUA SE SZEKESFEHERVAR  
4 00:47.523 Pickering Dragon Boat Club  
5 00:47.728 Quinte HEAT Belleville, Canada  
6 00:47.758 TO Kanoistika Kojetín  
7 00:48.138 WSV Am Blauen Wunder Dresden  
8 00:50.143 22Dragons Montreal, Canada  
15:55 200 m (20) Finále B (#167) Senior B open
1 00:51.889 Prairie Dragons Paddling Club CAN  
2 00:52.939 Dragonheart Vermont Burlington, VT  
15:45 200 m (20) Finále A (#166) Senior B women
1 00:51.823 Pickering Dragon Boat Club  
2 00:52.338 Manly Dragon Boat Club Inc Manly, Brisbane  
3 00:53.448 Quinte HEAT Belleville, Canada  
4 00:53.983 False Creek Racing Canoe Club Vancouver  
5 00:54.268 VI Paddling (VIP) Society Victoria  
6 00:54.528 Dragonheart Vermont Burlington, VT  
7 00:54.848 Fort Langley Canoe Club  
8 00:56.378 South Australian Dragons Abreast Adelaide  
15:35 200 m (20) Finále B (#165) Senior B women
1 00:56.892 Currumbin Dragons Paddling Club  
2 00:56.973 DragonMax Berkeley, California  
3 00:56.977 Schuylkill Dragons Philadelphia  
4 00:57.113 Grand Masters DBC USA The Villages. Fl  
15:25 200 m (10) Kolo 2 (#164)  
1 01:06.275 Philadelphia Flying Phoenix  
2 01:10.835 ANNECY  
3 01:16.040 PINK AVALANCHE TORINO  
DNS South Australian Dragons Abreast Adelaide  
15:15 200 m (10) Finále A (#163) Premier open
1 00:48.929 Philippine Army Dragon Boat Team Manila  
2 00:49.464 All Sports Team Hannover  
3 00:50.829 PG Mannheim  
4 00:51.134 PSV Uckermark e.V. Prenzlau  
5 00:51.314 Dragonmasters Üröm  
6 00:51.364 WSAP Sportsteam Hamburg  
7 00:52.464 Dubai Diggers  
8 00:54.069 Sokkan Booshehr  
15:05 200 m (10) Finále B (#162) Premier open
1 00:52.313 Dragon Force Prerov Přerov  
2 00:52.748 DBV "Blues Brothers" Schwerin e.V.  
3 00:53.443 Sloth Dragon Boat Club Sydney  
4 00:53.623 Aquaholics Dragon Boat Club Port-of-Spain  
5 00:54.033 Kingston Royals DBC Kingston-upon-Thames  
6 00:54.118 Dunai Sárkányok Vác  
7 00:55.003 la darsena bardolino bardolino, verona  
DNS Broadwater Dragons Paddling Club Gold Coast  
14:55 200 m (20) Semifinále 2 (#161) Premier women
1 00:52.253 Pacific Dragons Sydney  
2 00:52.568 WILD of Prague - Slavia  
3 00:53.163 Florida Tarpons Miami, FL, USA  
4 00:54.013 Università Veneziane Venezia  
5 00:57.103 Kingston Royals DBC Kingston-upon-Thames  
14:45 200 m (20) Semifinále 1 (#160) Premier women
1 00:50.890 H2oplayground Montreal  
2 00:52.665 DB Tragedky Praha (CZE) Prague  
3 00:53.030 Wasabi Paddling Club Beaverton,Or  
4 00:53.135 Te Waka Dragons Brisbane  
5 00:54.005 Philadelphia Flying Phoenix  
14:35 200 m (10) Finále A (#159) Senior A open
1 00:50.662 PG Mannheim  
2 00:51.667 Te Waka Dragons Brisbane  
3 00:53.017 Central Coast Dragon Boat Club Inc Sea Dragons Gosford NSW Australia  
4 00:53.032 PSV Uckermark e.V. Prenzlau  
5 00:53.292 Singapore Paddle Club  
6 00:53.687 Zielony Smok Poznań  
7 00:53.837 ŠK Dračia Légia 2012 Trenčín  
8 00:53.892 Long Beach Masters  
14:25 200 m (10) Finále B (#158) Senior A open
1 00:53.573 RVD Dragon One Dessau  
2 00:55.328 Circolo Canottieri Sabaudia  
3 00:55.418 ASD Elliott Dragonboat Bracciano - Roma  
4 00:55.883 Jax Fire Dragons Jacksonville, FL  
5 00:56.778 Ruderclub Grenzach HORNFELSEDRACHE Grenzach-Wyhlen  
14:20 200 m (20) Kolo 2 (#157)  
1 00:54.092 Dragon Zone Vancouver, British Columbia  
2 00:54.222 Prairie Dragons Paddling Club CAN  
14:15 200 m (10) Semifinále 3 (#156) Premier open
1 00:51.140 PSV Uckermark e.V. Prenzlau  
2 00:52.215 Sokkan Booshehr  
3 00:52.270 Dragon Force Prerov Přerov  
4 00:52.445 DBV "Blues Brothers" Schwerin e.V.  
5 00:54.175 Stormy Dragons Hong Kong  
6 00:54.950 A.S.D. MarinoDragons Marino-Rome  
7 00:55.105 Dragon Sports Association Sydney NSW  
8 00:57.715 Dubai Flying Dragons  
14:05 200 m (10) Semifinále 2 (#155) Premier open
1 00:50.198 All Sports Team Hannover  
2 00:50.753 PG Mannheim  
3 00:52.368 Broadwater Dragons Paddling Club Gold Coast  
4 00:53.033 Aquaholics Dragon Boat Club Port-of-Spain  
5 00:53.658 Dunai Sárkányok Vác  
6 00:54.108 Titans Dragon Boat Racing Team Port of Spain  
7 00:54.358 The Dutch Dragons Zoetermeer  
8 00:54.723 DRAGON AQUA SE SZEKESFEHERVAR  
13:55 200 m (10) Semifinále 1 (#154) Premier open
1 00:48.604 Philippine Army Dragon Boat Team Manila  
2 00:51.214 WSAP Sportsteam Hamburg  
3 00:51.364 Dubai Diggers  
4 00:51.624 Dragonmasters Üröm  
5 00:53.569 Kingston Royals DBC Kingston-upon-Thames  
6 00:53.669 Sloth Dragon Boat Club Sydney  
7 00:53.944 la darsena bardolino bardolino, verona  
8 00:54.169 DRAGON STEEL SE Dunaújváros  
13:45 200 m (10) Kolo 2 (#153) Junior B open, Junior A open
1 00:53.270 False Creek Racing Canoe Club Vancouver Junior B open
2 00:54.585 Broadwater Dragons Paddling Club Gold Coast Junior B open
3 00:55.030 Sokkan Booshehr Junior B open
4 00:55.565 PSV Uckermark e.V. Prenzlau Junior B open
5 00:58.030 Lambton Shores Dragon Boat Club Forest, Ontario, Canada Junior B open
1 00:55.835 Lambton Shores Dragon Boat Club Forest, Ontario, Canada Junior B open
2 00:58.150 False Creek Racing Canoe Club Vancouver Junior B open
13:40 200 m (20) Semifinále 3 (#152) Premier open
1 00:42.169 Dongguan Machong Everbright Dragon Boat Club  
2 00:43.639 City Dragons Sydney  
3 00:44.154 Hochrhein Paddler Bad Säckingen  
4 00:44.794 22Dragons Montreal, Canada  
5 00:45.264 Windy City Dragon Boat Cub Chicago, IL, USA  
6 00:45.554 PG Smoki Północy Gdańsk  
7 00:46.014 Pacific Dragons Sydney  
8 00:47.894 CYL Australia Sydney  
13:35 200 m (20) Semifinále 2 (#151) Premier open
1 00:43.023 H2oplayground Montreal  
2 00:43.173 Dragon Zone Vancouver, British Columbia  
3 00:43.473 Otaman Lviv  
4 00:45.398 Rába Dragon Boat Club Győr  
5 00:45.853 A.S.D. Canottieri Ticino Pavia  
6 00:46.163 Macau China Dragon Boat club  
7 00:46.218 VI Paddling (VIP) Society Victoria  
8 00:47.123 Te Waka Dragons Brisbane  
13:30 200 m (20) Semifinále 1 (#150) Premier open
1 00:42.718 DRAGON TEAM NYMBURK  
2 00:43.163 Union Böckingen Team Neckardrachen Heilbronn  
3 00:43.913 Berlin Dragonboat Company  
4 00:44.258 New Dragons Racing Club Toronto  
5 00:44.583 UCAM - A.D.Pinatar San Pedro del Pinatar  
6 00:45.178 Singapore Armed Forces Sports Association (SAFSA)  
7 00:45.823 California United Los Angeles  
8 00:46.518 Florida Tarpons Miami, FL, USA  
13:25 200 m (10) Semifinále 3 (#149) Premier women
1 00:55.491 Dragon Zone Vancouver, British Columbia  
2 00:56.176 All Sports Team Hannover  
3 00:58.796 Dragon Sports Association Sydney NSW  
4 00:58.996 Broadwater Dragons Paddling Club Gold Coast  
5 00:59.051 Adelaide Phoenix  
6 01:02.001 Dubai Flying Dragons  
13:15 200 m (10) Semifinále 2 (#148) Premier women
1 00:57.241 Rába Dragon Boat Club Győr  
2 00:57.266 WSAP Sportsteam Hamburg  
3 00:57.316 Macau China Dragon Boat club  
4 00:58.811 The Dutch Dragons Zoetermeer  
5 00:59.886 DRAGON AQUA SE SZEKESFEHERVAR  
6 01:04.516 Oslo Dragons  
7 01:07.071 A.S.D. Comunale Albadrago Albano Laziale (Roma)  
DNS Fair Dinkum Hong Kong  
13:05 200 m (10) Semifinále 1 (#147) Premier women
1 00:56.658 PSV Uckermark e.V. Prenzlau  
2 00:57.033 Singapore Paddle Club  
3 00:57.703 Dubai Diggers  
4 00:59.013 Manly Dragon Boat Club Inc Manly, Brisbane  
5 00:59.143 Stormy Dragons Hong Kong  
6 01:01.763 DRAGON STEEL SE Dunaújváros  
7 01:02.048 Aquaholics Dragon Boat Club Port-of-Spain  
8 01:02.483 Dragon Warriors Dubai  
13:00 200 m (20) Kolo 1 (#146) Senior C open
1 00:49.105 Quinte HEAT Belleville, Canada  
2 00:49.210 WSV Am Blauen Wunder Dresden  
3 00:49.595 Pickering Dragon Boat Club  
4 00:50.115 False Creek Racing Canoe Club Vancouver  
5 00:50.750 A.S.D. CANOTTIERI COMUNALI FIRENZE  
6 00:51.580 Grand Masters DBC USA The Villages. Fl  
12:45 200 m (20) Kolo 1 (#145)  
1 00:53.277 Prairie Dragons Paddling Club CAN  
2 00:54.012 Dragon Zone Vancouver, British Columbia  
12:40 200 m (10) Kolo 1 (#144) Senior C open
1 00:54.082 Brisbane River Dragons  
2 00:55.947 Pskov Dragons  
3 00:57.462 DragonMax Berkeley, California  
4 00:57.477 Big Girls & Oldies, KVS Prague Praha  
5 00:57.557 A.S. INDIANA CLUB ROMA  
12:25 200 m (10) Opravná jízda 2 (#143) Premier open
1 00:52.562 Titans Dragon Boat Racing Team Port of Spain  
2 00:53.837 la darsena bardolino bardolino, verona  
3 00:54.707 A.S.D. MarinoDragons Marino-Rome  
4 00:55.467 Oslo Dragons  
5 00:55.582 BAT Romania Bucharest  
6 00:57.402 Steelcraft Dubai  
12:20 200 m (10) Opravná jízda 1 (#142) Premier open
1 00:50.285 Dragonmasters Üröm  
2 00:52.445 The Dutch Dragons Zoetermeer  
3 00:52.685 Sloth Dragon Boat Club Sydney  
4 00:54.040 DRAGON AQUA SE SZEKESFEHERVAR  
5 00:55.265 Dubai Flying Dragons  
6 00:56.240 Fair Dinkum Hong Kong  
12:10 200 m (20) Opravná jízda 2 (#141) Premier open
1 00:45.815 Macau China Dragon Boat club  
2 00:46.825 VI Paddling (VIP) Society Victoria  
3 00:47.035 Pacific Dragons Sydney  
4 00:47.235 CYL Australia Sydney  
5 00:48.625 Università Veneziane Venezia  
12:05 200 m (20) Opravná jízda 1 (#140) Premier open
1 00:44.724 UCAM - A.D.Pinatar San Pedro del Pinatar  
2 00:46.419 California United Los Angeles  
3 00:46.559 Florida Tarpons Miami, FL, USA  
4 00:46.929 Te Waka Dragons Brisbane  
5 00:49.524 A.S.D. Comunale Albadrago Albano Laziale (Roma)  
11:45 200 m (10) Opravná jízda 1 (#138) Premier women
1 01:00.688 DRAGON STEEL SE Dunaújváros  
2 01:02.128 Dragon Warriors Dubai  
3 01:02.248 Aquaholics Dragon Boat Club Port-of-Spain  
4 01:03.328 A.S.D. Comunale Albadrago Albano Laziale (Roma)  
5 01:04.143 Oslo Dragons  
6 01:04.698 Fair Dinkum Hong Kong  
11:40 200 m (10) Kolo 1 (#137) Junior A open, Junior B open
1 00:51.504 False Creek Racing Canoe Club Vancouver Junior A open
2 00:53.754 Broadwater Dragons Paddling Club Gold Coast Junior A open
3 00:54.214 Sokkan Booshehr Junior A open
4 00:55.444 PSV Uckermark e.V. Prenzlau Junior A open
5 00:55.879 Lambton Shores Dragon Boat Club Forest, Ontario, Canada Junior A open
1 00:55.404 Lambton Shores Dragon Boat Club Forest, Ontario, Canada Junior B open
2 00:58.309 False Creek Racing Canoe Club Vancouver Junior B open
11:30 200 m (20) Kolo 2 (#136) Senior A open
1 00:44.732 Berlin Dragonboat Company  
2 00:44.797 7 Hills Dragons Moscow  
3 00:45.392 Union Böckingen Team Neckardrachen Heilbronn  
4 00:45.837 Windy City Dragon Boat Cub Chicago, IL, USA  
5 00:45.892 Dunai Sárkányok Vác  
6 00:47.287 H2oplayground Montreal  
7 00:48.002 Kanufreunde Rostocker Greif e.V. Rostock  
8 00:48.622 Prairie Dragons Paddling Club CAN  
11:25 200 m (10) Rozjížďka 2 (#135) Senior B open
1 00:51.936 Brisbane River Dragons  
2 00:54.081 Rába Dragon Boat Club Győr  
3 00:54.571 A.S. INDIANA CLUB ROMA  
4 00:55.031 Pskov Dragons  
5 00:56.491 Nowra Waterdragons  
11:20 200 m (10) Rozjížďka 1 (#134) Senior B open
1 00:52.469 DINAMO DNIPROPETROVSK  
2 00:52.774 Volga Dragons Nizhniy Novgorod  
3 00:53.164 Manly Dragon Boat Club Inc Manly, Brisbane  
4 00:53.554 Darwin Waterfront Warriors  
5 00:54.239 Long Beach Masters  
6 00:54.344 A.S.D. CANOTTIERI COMUNALI FIRENZE  
11:15 200 m (20) Rozjížďka 2 (#133) Senior B open
1 00:47.064 Pickering Dragon Boat Club  
2 00:47.989 WSV Am Blauen Wunder Dresden  
00:47.989 DRAGON AQUA SE SZEKESFEHERVAR  
4 00:48.969 22Dragons Montreal, Canada  
5 00:51.684 Prairie Dragons Paddling Club CAN  
11:10 200 m (20) Rozjížďka 1 (#132) Senior B open
1 00:46.365 Union Böckingen Team Neckardrachen Heilbronn  
2 00:46.740 Wraysbury Dragons  
3 00:47.315 TO Kanoistika Kojetín  
4 00:47.325 Quinte HEAT Belleville, Canada  
5 00:52.260 Dragonheart Vermont Burlington, VT  
11:00 200 m (10) Kolo 1 (#131)  
1 01:06.747 Philadelphia Flying Phoenix  
2 01:08.837 ANNECY  
3 01:13.092 PINK AVALANCHE TORINO  
DNS South Australian Dragons Abreast Adelaide  
10:55 200 m (20) Rozjížďka 2 (#130) Senior B women
1 00:52.395 Quinte HEAT Belleville, Canada  
2 00:53.520 False Creek Racing Canoe Club Vancouver  
3 00:55.165 South Australian Dragons Abreast Adelaide  
4 00:55.265 Currumbin Dragons Paddling Club  
5 00:55.445 Schuylkill Dragons Philadelphia  
6 00:55.480 DragonMax Berkeley, California  
10:50 200 m (20) Rozjížďka 1 (#129) Senior B women
1 00:51.439 Pickering Dragon Boat Club  
2 00:51.664 Manly Dragon Boat Club Inc Manly, Brisbane  
3 00:53.489 Dragonheart Vermont Burlington, VT  
4 00:53.694 Fort Langley Canoe Club  
5 00:54.239 VI Paddling (VIP) Society Victoria  
6 00:57.144 Grand Masters DBC USA The Villages. Fl  
10:45 200 m (10) Rozjížďka 4 (#128) Premier open
1 00:51.399 DBV "Blues Brothers" Schwerin e.V.  
2 00:51.869 Aquaholics Dragon Boat Club Port-of-Spain  
3 00:53.009 Kingston Royals DBC Kingston-upon-Thames  
4 00:53.659 Dragon Sports Association Sydney NSW  
5 00:53.814 A.S.D. MarinoDragons Marino-Rome  
6 00:54.554 Oslo Dragons  
DNS Mariner Dragon Team Roma - Italy  
10:40 200 m (10) Rozjížďka 3 (#127) Premier open
1 00:52.392 Sokkan Booshehr  
2 00:53.097 DRAGON STEEL SE Dunaújváros  
3 00:53.557 Dunai Sárkányok Vác  
4 00:53.692 Stormy Dragons Hong Kong  
5 00:54.427 DRAGON AQUA SE SZEKESFEHERVAR  
6 00:55.987 BAT Romania Bucharest  
7 00:56.137 Fair Dinkum Hong Kong  
10:25 200 m (10) Rozjížďka 2 (#126) Premier open
1 00:50.751 PG Mannheim  
2 00:50.757 Dubai Diggers  
3 00:50.937 Dragon Force Prerov Přerov  
4 00:51.497 Broadwater Dragons Paddling Club Gold Coast  
5 00:52.877 Sloth Dragon Boat Club Sydney  
6 00:53.112 la darsena bardolino bardolino, verona  
7 00:53.127 The Dutch Dragons Zoetermeer  
8 00:54.872 Dubai Flying Dragons  
10:20 200 m (10) Rozjížďka 1 (#125) Premier open
1 00:47.852 Philippine Army Dragon Boat Team Manila  
2 00:48.832 All Sports Team Hannover  
3 00:50.222 PSV Uckermark e.V. Prenzlau  
4 00:50.677 WSAP Sportsteam Hamburg  
5 00:50.832 Dragonmasters Üröm  
6 00:52.637 Titans Dragon Boat Racing Team Port of Spain  
7 00:57.612 Steelcraft Dubai  
10:15 200 m (20) Rozjížďka 2 (#124) Premier women
1 00:48.004 Ottawa Premier Women Galley Girls  
2 00:50.054 Union Böckingen Team Neckardrachen Heilbronn  
3 00:50.949 Pacific Dragons Sydney  
4 00:51.834 Te Waka Dragons Brisbane  
5 00:52.409 Florida Tarpons Miami, FL, USA  
6 00:53.239 Philadelphia Flying Phoenix  
7 00:54.604 Kingston Royals DBC Kingston-upon-Thames  
10:10 200 m (20) Rozjížďka 1 (#123) Premier women
1 00:48.664 22Dragons Montreal, Canada  
2 00:49.739 False Creek Racing Canoe Club Vancouver  
3 00:49.869 H2oplayground Montreal  
4 00:51.204 DB Tragedky Praha (CZE) Prague  
5 00:51.699 WILD of Prague - Slavia  
6 00:52.914 Wasabi Paddling Club Beaverton,Or  
7 00:52.959 Università Veneziane Venezia  
10:00 200 m (10) Rozjížďka 2 (#122) Senior A open
1 00:50.944 PG Mannheim  
2 00:50.959 Te Waka Dragons Brisbane  
3 00:52.944 ŠK Dračia Légia 2012 Trenčín  
4 00:53.164 Long Beach Masters  
5 00:54.204 Ruderclub Grenzach HORNFELSEDRACHE Grenzach-Wyhlen  
6 00:54.989 Circolo Canottieri Sabaudia  
7 00:55.304 Jax Fire Dragons Jacksonville, FL  
09:55 200 m (10) Rozjížďka 1 (#121) Senior A open
1 00:52.454 PSV Uckermark e.V. Prenzlau  
2 00:52.489 Singapore Paddle Club  
3 00:52.729 Central Coast Dragon Boat Club Inc Sea Dragons Gosford NSW Australia  
4 00:53.199 Zielony Smok Poznań  
5 00:53.344 RVD Dragon One Dessau  
6 00:54.394 ASD Elliott Dragonboat Bracciano - Roma  
DNS A.S.D. MarinoDragons Marino-Rome  
09:50 200 m (20) Rozjížďka 4 (#120) Premier open
1 00:42.063 Dongguan Machong Everbright Dragon Boat Club  
2 00:43.378 Dragon Zone Vancouver, British Columbia  
3 00:43.873 Union Böckingen Team Neckardrachen Heilbronn  
4 00:44.003 City Dragons Sydney  
5 00:44.818 UCAM - A.D.Pinatar San Pedro del Pinatar  
DNS A.S.D. MarinoDragons Marino-Rome  
09:45 200 m (20) Rozjížďka 3 (#119) Premier open
1 00:44.217 22Dragons Montreal, Canada  
2 00:44.357 Berlin Dragonboat Company  
3 00:45.312 Rába Dragon Boat Club Győr  
4 00:45.627 PG Smoki Północy Gdańsk  
5 00:46.792 Te Waka Dragons Brisbane  
6 00:47.132 CYL Australia Sydney  
7 00:48.742 Università Veneziane Venezia  
09:35 200 m (20) Rozjížďka 2 (#118) Premier open
1 00:43.721 H2oplayground Montreal  
2 00:44.086 New Dragons Racing Club Toronto  
3 00:45.306 Windy City Dragon Boat Cub Chicago, IL, USA  
4 00:46.291 A.S.D. Canottieri Ticino Pavia  
5 00:46.586 Pacific Dragons Sydney  
6 00:46.691 Florida Tarpons Miami, FL, USA  
00:46.691 VI Paddling (VIP) Society Victoria  
09:30 200 m (20) Rozjížďka 1 (#117) Premier open
1 00:43.407 DRAGON TEAM NYMBURK  
2 00:44.382 Otaman Lviv  
3 00:44.817 Hochrhein Paddler Bad Säckingen  
4 00:45.437 Singapore Armed Forces Sports Association (SAFSA)  
5 00:45.572 Macau China Dragon Boat club  
6 00:46.102 California United Los Angeles  
7 00:48.622 A.S.D. Comunale Albadrago Albano Laziale (Roma)  
09:25 200 m (10) Rozjížďka 4 (#116) Premier women
1 00:56.259 All Sports Team Hannover  
2 00:57.264 Macau China Dragon Boat club  
3 00:58.309 Manly Dragon Boat Club Inc Manly, Brisbane  
4 01:01.659 Dubai Flying Dragons  
5 01:02.519 Dragon Warriors Dubai  
6 01:04.089 Fair Dinkum Hong Kong  
09:15 200 m (10) Rozjížďka 3 (#115) Premier women
1 00:56.141 Dragon Zone Vancouver, British Columbia  
2 00:56.676 PSV Uckermark e.V. Prenzlau  
3 00:57.071 Rába Dragon Boat Club Győr  
4 00:59.046 Dragon Sports Association Sydney NSW  
5 01:01.421 DRAGON STEEL SE Dunaújváros  
6 01:02.676 Oslo Dragons  
09:05 200 m (10) Rozjížďka 2 (#114) Premier women
1 00:57.418 WSAP Sportsteam Hamburg  
2 00:57.578 Dubai Diggers  
3 00:59.498 Adelaide Phoenix  
4 01:00.223 DRAGON AQUA SE SZEKESFEHERVAR  
5 01:01.558 Aquaholics Dragon Boat Club Port-of-Spain  
DNS Dragon Force Prerov Přerov  
08:55 200 m (10) Rozjížďka 1 (#113) Premier women
1 00:57.230 Singapore Paddle Club  
2 00:58.870 The Dutch Dragons Zoetermeer  
3 00:59.250 Broadwater Dragons Paddling Club Gold Coast  
4 00:59.505 Stormy Dragons Hong Kong  
5 01:03.745 A.S.D. Comunale Albadrago Albano Laziale (Roma)  
DNS Sokkan Booshehr  
DNS A.S.D. MarinoDragons Marino-Rome  
08:50 200 m (20) Kolo 1 (#112) Senior A open
1 00:44.806 7 Hills Dragons Moscow  
2 00:45.546 Berlin Dragonboat Company  
3 00:45.661 Windy City Dragon Boat Cub Chicago, IL, USA  
4 00:45.716 Union Böckingen Team Neckardrachen Heilbronn  
5 00:45.981 Dunai Sárkányok Vác  
6 00:47.451 H2oplayground Montreal  
7 00:48.071 Kanufreunde Rostocker Greif e.V. Rostock  
8 00:48.376 Prairie Dragons Paddling Club CAN  
08:45 200 m (20) Rozjížďka 2 (#111) Senior A women
1 00:50.441 H2oplayground Montreal  
2 00:50.826 Outer Harbour Dragon Boat Club Toronto  
3 00:52.351 WSV Am Blauen Wunder Dresden  
4 00:54.121 Pittwater DBRC Sydney Australia  
5 00:56.696 Wasabi Paddling Club Beaverton,Or  
6 00:57.816 Philadelphia Flying Phoenix  
08:40 200 m (20) Rozjížďka 1 (#110) Senior A women
1 00:50.508 22Dragons Montreal, Canada  
2 00:50.773 Bytown Dragon Boat Club Ottawa  
3 00:51.468 Currumbin Dragons Paddling Club  
4 00:53.773 SAN DIEGO DRAGON BOAT TEAM La Mesa  
5 00:56.523 Jax Fire Dragons Jacksonville, FL  
6 00:56.718 Big Girls & Oldies, KVS Prague Praha  
08:35 200 m (10) Rozjížďka 2 (#109) Senior A women
1 00:56.561 Manly Dragon Boat Club Inc Manly, Brisbane  
2 00:57.131 Pickering Dragon Boat Club  
3 00:59.321 Central Coast Dragon Boat Club Inc Sea Dragons Gosford NSW Australia  
4 01:00.081 Dunai Sárkányok Vác  
5 01:03.251 DRAGON AQUA SE SZEKESFEHERVAR  
08:30 200 m (10) Rozjížďka 1 (#108) Senior A women
1 00:56.093 Union Böckingen Team Neckardrachen Heilbronn  
2 00:58.223 Brisbane River Dragons  
3 00:58.633 Philadelphia Flying Phoenix  
4 00:59.013 Prairie Dragons Paddling Club CAN  
5 00:59.853 ŠK Dračia Légia 2012 Trenčín  
6 01:01.203 ASD Elliott Dragonboat Bracciano - Roma  
04.09.2014
18:00 200 m (20) Finále A (#107) Premier mixed
1 00:44.041 Dragon Zone Vancouver, British Columbia  
2 00:44.180 All Sports Team Hannover  
3 00:44.793 Union Böckingen Team Neckardrachen Heilbronn  
4 00:45.145 22Dragons Montreal, Canada  
5 00:45.276 New Dragons Racing Club Toronto  
6 00:45.810 PSV Uckermark e.V. Prenzlau  
7 00:46.228 PG Smoki Północy Gdańsk  
8 00:46.776 Macau China Dragon Boat club  
17:50 200 m (20) Finále B (#106) Premier mixed
1 00:46.486 California United Los Angeles  
2 00:46.564 Catch22 NYC New York  
3 00:46.682 Dragon Force Prerov Přerov  
4 00:47.008 VI Paddling (VIP) Society Victoria  
5 00:47.203 Moravian Dragons Prerov  
6 00:47.873 Te Waka Dragons Brisbane  
7 00:47.986 Edmonton Dragon Boat Racing Club  
8 00:48.273 Pacific Dragons Sydney  
17:45 200 m (20) O konečné umístění 1 (#105) Premier mixed
1 00:48.294 A.S.D. Canottieri Ticino Pavia  
2 00:48.833 The Dutch Dragons Zoetermeer  
3 00:49.164 Aquaholics Dragon Boat Club Port-of-Spain  
4 00:49.338 Portland Fire Dragons Portland, Oregon, USA  
5 00:49.390 Rába Dragon Boat Club Győr  
6 00:50.203 Dragon Boat Club of Boston  
7 00:50.964 Oslo Dragons  
DNS Ohalo Dolphins Sea-of-Galilee  
17:40 200 m (10) Finále A (#104) Premier mixed
1 00:51.473 All Sports Team Hannover  
2 00:51.782 Singapore Paddle Club  
3 00:52.451 7 Hills Dragons Moscow  
4 00:52.469 WSAP Sportsteam Hamburg  
5 00:52.629 Dubai Diggers  
6 00:53.064 Union Böckingen Team Neckardrachen Heilbronn  
7 00:53.247 PG Mannheim  
8 00:54.282 DBV "Blues Brothers" Schwerin e.V.  
17:30 200 m (10) Finále B (#103) Premier mixed
1 00:53.310 Florida Tarpons Miami, FL, USA  
2 00:54.019 UCAM - A.D.Pinatar San Pedro del Pinatar  
3 00:54.479 Stormy Dragons Hong Kong  
4 00:54.484 Dunai Sárkányok Vác  
5 00:55.162 Sloth Dragon Boat Club Sydney  
6 00:56.219 Pacific Dragons Sydney  
7 00:56.340 Dubai Flying Dragons  
DNS Broadwater Dragons Paddling Club Gold Coast  
17:20 200 m (10) O konečné umístění 1 (#102) Premier mixed
1 00:55.822 Adelaide Phoenix  
2 00:56.270 la darsena bardolino bardolino, verona  
3 00:56.422 Ruderclub Grenzach HORNFELSEDRACHE Grenzach-Wyhlen  
4 00:56.457 Club Natació Banyoles  
5 00:57.557 A.S.D. Comunale Albadrago Albano Laziale (Roma)  
6 00:57.596 DRAGON AQUA SE SZEKESFEHERVAR  
7 00:58.474 Fair Dinkum Hong Kong  
8 01:00.135 Steelcraft Dubai  
17:15 200 m (20) Finále A (#101) Senior A mixed
1 00:46.477 Pickering Dragon Boat Club  
2 00:46.599 Union Böckingen Team Neckardrachen Heilbronn  
3 00:46.660 Mala Flotylyia kyiv  
4 00:46.699 PSV Uckermark e.V. Prenzlau  
5 00:46.855 Windy City Dragon Boat Cub Chicago, IL, USA  
6 00:47.429 Dunai Sárkányok Vác  
7 00:48.086 Te Waka Dragons Brisbane  
8 00:48.312 H2oplayground Montreal  
17:10 200 m (20) Finále B (#100) Senior A mixed
1 00:48.184 Florida Tarpons Miami, FL, USA  
2 00:49.301 Quinte HEAT Belleville, Canada  
3 00:49.571 RVD Dragon One Dessau  
4 00:50.206 ŠK Dračia Légia 2012 Trenčín  
5 00:50.880 ASD Elliott Dragonboat Bracciano - Roma  
6 00:50.953 Jax Fire Dragons Jacksonville, FL  
7 00:51.045 Central Coast Dragon Boat Club Inc Sea Dragons Gosford NSW Australia  
8 00:51.136 Long Beach Masters  
17:05 200 m (20) O konečné umístění (#99) Senior A mixed
1 00:50.227 DragonMax Berkeley, California  
2 00:50.880 Prairie Dragons Paddling Club CAN  
17:00 200 m (10) Kolo 3 (#98) Junior B women, Junior A women
1 01:02.086 Danebank Sydney Junior B women
DNS PSV Uckermark e.V. Prenzlau Junior B women
1 01:02.246 Danebank Sydney Junior B women
2 01:03.672 Lambton Shores Dragon Boat Club Forest, Ontario, Canada Junior B women
16:50 200 m (20) Kolo 3 (#97) Senior C women, Junior A women
1 00:54.489 False Creek Racing Canoe Club Vancouver Senior C women
2 00:55.245 Pickering Dragon Boat Club Senior C women
3 00:55.550 Fort Langley Canoe Club Senior C women
4 00:55.889 Quinte HEAT Belleville, Canada Senior C women
5 00:57.228 VI Paddling (VIP) Society Victoria Senior C women
6 00:58.589 DragonMax Berkeley, California Senior C women
7 01:00.676 Dragonheart Vermont Burlington, VT Senior C women
DNS Danebank Sydney Senior C women
16:45 200 m (10) Finále A (#96) Senior B women
1 00:59.564 WSV Am Blauen Wunder Dresden  
2 00:59.634 Union Böckingen Team Neckardrachen Heilbronn  
3 01:00.212 Adelaide Sea Dragons  
4 01:00.534 Brisbane River Dragons  
5 01:00.769 Mt Warning Dragon Boat Club Murwillumbah  
6 01:01.925 Nowra Waterdragons  
7 01:02.669 Dragon Flyers Canberra  
8 01:03.082 Wasabi Paddling Club Beaverton,Or  
16:35 200 m (10) Finále B (#95) Senior B women
1 01:07.589 A.S.D. CANOTTIERI COMUNALI FIRENZE  
2 01:09.780 A.S. INDIANA CLUB ROMA  
16:30 200 m (20) Finále A (#94)  
1 00:55.115 Rowbust Breast Cancer Survivor Dragon Boat Team London, Ontario  
2 00:57.098 Dragons Abreast Sydney  
3 00:58.207 Dragonheart Vermont Burlington, VT  
4 00:58.529 Abreast In A Boat - FORT-itude Langley, BC  
5 01:00.855 WonderBroads Windsor  
6 01:01.607 Racine Dragon Boat Club  
16:25 200 m (20) Finále B (#93)  
1 01:04.618 Donna Più Latina  
2 01:04.658 Florence Dragon Lady Lilt  
3 01:07.136 ABBRACCIO ROSA DRAGONFLIES ROME  
16:20 200 m (10) O konečné umístění 1 (#92) Premier mixed
1 00:57.988 A.S.D. MarinoDragons Marino-Rome  
2 00:58.575 Cercle Nautique de M'Bao mbao  
3 00:59.223 Dragon Sports Association Sydney NSW  
4 00:59.384 Dragon Warriors Dubai  
5 00:59.745 Beijing Dragonboaters  
16:05 200 m (10) Finále A (#90) Senior A mixed
1 00:53.641 7 Hills Dragons Moscow  
2 00:54.049 PG Mannheim  
3 00:54.379 Zielony Smok Poznań  
4 00:54.570 Singapore Paddle Club  
5 00:54.670 Union Böckingen Team Neckardrachen Heilbronn  
6 00:55.540 Broadwater Dragons Paddling Club Gold Coast  
7 00:55.992 Stormy Dragons Hong Kong  
8 00:57.001 DRAGON AQUA SE SZEKESFEHERVAR  
15:55 200 m (10) Finále B (#89) Senior A mixed
1 00:55.421 DRAGON STEEL SE Dunaújváros  
2 00:55.586 Long Beach Masters  
3 00:57.004 Manly Dragon Boat Club Inc Manly, Brisbane  
4 00:57.086 Circolo Canottieri Sabaudia  
5 00:57.512 Pittwater DBRC Sydney Australia  
6 00:58.021 Dragon Sports Association Sydney NSW  
7 00:58.104 A.S. INDIANA CLUB ROMA  
8 00:59.121 A.S.D. Comunale Albadrago Albano Laziale (Roma)  
15:35 200 m (10) Kolo 2 (#86) Junior A women, Junior B women
1 01:01.863 Danebank Sydney Junior A women
DNS PSV Uckermark e.V. Prenzlau Junior A women
1 01:02.581 Danebank Sydney Junior B women
2 01:05.159 Lambton Shores Dragon Boat Club Forest, Ontario, Canada Junior B women
15:30 200 m (20) Kolo 2 (#87) Senior C women, Junior A women
1 00:53.763 False Creek Racing Canoe Club Vancouver Senior C women
2 00:55.536 Pickering Dragon Boat Club Senior C women
3 00:55.810 Quinte HEAT Belleville, Canada Senior C women
4 00:56.819 Fort Langley Canoe Club Senior C women
5 00:57.393 VI Paddling (VIP) Society Victoria Senior C women
6 00:59.880 DragonMax Berkeley, California Senior C women
7 01:02.028 Dragonheart Vermont Burlington, VT Senior C women
DNS Danebank Sydney Senior C women
15:25 200 m (10) Kolo 2 (#85) Senior C women
1 01:00.721 Brisbane River Dragons  
2 01:03.551 South Australian Dragons Abreast Adelaide  
3 01:05.055 Dragons Abreast Sydney  
4 01:06.334 Adelaide Sea Dragons  
DNS Currumbin Dragons Paddling Club  
15:15 200 m (10) Semifinále 3 (#84) Premier mixed
1 00:51.405 All Sports Team Hannover  
2 00:52.109 WSAP Sportsteam Hamburg  
3 00:53.201 7 Hills Dragons Moscow  
4 00:53.722 Florida Tarpons Miami, FL, USA  
5 00:54.905 Pacific Dragons Sydney  
6 00:55.474 Stormy Dragons Hong Kong  
7 00:55.966 DRAGON AQUA SE SZEKESFEHERVAR  
8 00:59.870 Steelcraft Dubai  
15:05 200 m (10) Semifinále 2 (#83) Premier mixed
1 00:52.189 Singapore Paddle Club  
2 00:54.124 DBV "Blues Brothers" Schwerin e.V.  
3 00:54.433 UCAM - A.D.Pinatar San Pedro del Pinatar  
4 00:55.385 Broadwater Dragons Paddling Club Gold Coast  
5 00:55.389 Sloth Dragon Boat Club Sydney  
6 00:55.611 Dubai Flying Dragons  
7 00:56.811 Ruderclub Grenzach HORNFELSEDRACHE Grenzach-Wyhlen  
8 00:58.220 A.S.D. Comunale Albadrago Albano Laziale (Roma)  
14:55 200 m (10) Semifinále 1 (#82) Premier mixed
1 00:53.191 Dubai Diggers  
2 00:53.282 Union Böckingen Team Neckardrachen Heilbronn  
3 00:53.369 PG Mannheim  
4 00:54.904 Dunai Sárkányok Vác  
5 00:55.639 Club Natació Banyoles  
6 00:56.008 la darsena bardolino bardolino, verona  
7 00:56.365 Adelaide Phoenix  
8 00:57.295 Fair Dinkum Hong Kong  
14:50 200 m (20) Semifinále 3 (#81) Premier mixed
1 00:45.403 22Dragons Montreal, Canada  
2 00:45.555 New Dragons Racing Club Toronto  
3 00:47.116 Moravian Dragons Prerov  
4 00:47.368 Edmonton Dragon Boat Racing Club  
5 00:47.616 Pacific Dragons Sydney  
6 00:49.177 A.S.D. Canottieri Ticino Pavia  
7 00:50.685 Dragon Boat Club of Boston  
8 00:55.155 Ohalo Dolphins Sea-of-Galilee  
14:45 200 m (20) Semifinále 2 (#80) Premier mixed
1 00:45.460 Union Böckingen Team Neckardrachen Heilbronn  
2 00:46.273 PSV Uckermark e.V. Prenzlau  
3 00:46.569 PG Smoki Północy Gdańsk  
4 00:46.664 Dragon Force Prerov Přerov  
5 00:47.582 Te Waka Dragons Brisbane  
6 00:49.229 Rába Dragon Boat Club Győr  
7 00:49.425 Aquaholics Dragon Boat Club Port-of-Spain  
8 00:52.264 Oslo Dragons  
14:40 200 m (20) Semifinále 1 (#79) Premier mixed
1 00:44.390 Dragon Zone Vancouver, British Columbia  
2 00:44.677 All Sports Team Hannover  
3 00:46.529 Macau China Dragon Boat club  
4 00:46.668 Catch22 NYC New York  
5 00:46.842 California United Los Angeles  
6 00:47.024 VI Paddling (VIP) Society Victoria  
7 00:49.377 The Dutch Dragons Zoetermeer  
8 00:50.463 Portland Fire Dragons Portland, Oregon, USA  
14:35 200 m (10) Rozjížďka 2 (#78) Senior B women
1 00:58.973 Union Böckingen Team Neckardrachen Heilbronn  
2 01:00.303 Adelaide Sea Dragons  
3 01:00.455 Mt Warning Dragon Boat Club Murwillumbah  
4 01:02.660 Nowra Waterdragons  
5 01:05.325 A.S.D. CANOTTIERI COMUNALI FIRENZE  
14:30 200 m (10) Rozjížďka 1 (#77) Senior B women
1 01:00.536 WSV Am Blauen Wunder Dresden  
2 01:01.644 Brisbane River Dragons  
3 01:01.749 Dragon Flyers Canberra  
4 01:03.301 Wasabi Paddling Club Beaverton,Or  
5 01:05.697 A.S. INDIANA CLUB ROMA  
DNS Currumbin Dragons Paddling Club  
14:20 200 m (20) Kolo 1 (#76) Senior C women, Junior A women
1 00:54.946 False Creek Racing Canoe Club Vancouver Senior C women
2 00:55.611 Quinte HEAT Belleville, Canada Senior C women
3 00:56.489 Fort Langley Canoe Club Senior C women
4 00:56.846 Pickering Dragon Boat Club Senior C women
5 00:56.937 VI Paddling (VIP) Society Victoria Senior C women
6 00:58.633 DragonMax Berkeley, California Senior C women
7 01:00.024 Dragonheart Vermont Burlington, VT Senior C women
DNS Danebank Sydney Senior C women
14:15 200 m (10) Kolo 1 (#75) Senior C women
1 01:02.103 Brisbane River Dragons  
2 01:03.056 South Australian Dragons Abreast Adelaide  
3 01:04.177 Dragons Abreast Sydney  
4 01:06.603 Adelaide Sea Dragons  
DNS Currumbin Dragons Paddling Club  
14:10 200 m (10) Kolo 1 (#74) Junior B women, Junior A women
1 01:02.339 Danebank Sydney Junior B women
DNS PSV Uckermark e.V. Prenzlau Junior B women
1 01:01.769 Danebank Sydney Junior B women
2 01:04.517 Lambton Shores Dragon Boat Club Forest, Ontario, Canada Junior B women
14:05 200 m (20) Opravná jízda 2 (#73) Premier mixed
1 00:49.446 Rába Dragon Boat Club Győr  
2 00:49.955 The Dutch Dragons Zoetermeer  
3 00:50.786 Dragon Boat Club of Boston  
4 00:54.694 Ohalo Dolphins Sea-of-Galilee  
13:55 200 m (20) Opravná jízda 1 (#72) Premier mixed
1 00:46.554 Catch22 NYC New York  
2 00:49.737 Aquaholics Dragon Boat Club Port-of-Spain  
3 00:50.824 Portland Fire Dragons Portland, Oregon, USA  
4 00:51.802 Oslo Dragons  
13:45 200 m (20) Rozjížďka 2 (#71)  
1 00:57.307 Dragons Abreast Sydney  
2 01:02.407 Racine Dragon Boat Club  
3 01:04.294 Florence Dragon Lady Lilt  
4 01:15.233 ABBRACCIO ROSA DRAGONFLIES ROME  
13:40 200 m (20) Rozjížďka 1 (#70)  
1 00:55.368 Rowbust Breast Cancer Survivor Dragon Boat Team London, Ontario  
2 00:57.724 Dragonheart Vermont Burlington, VT  
3 00:59.333 Abreast In A Boat - FORT-itude Langley, BC  
4 01:01.133 WonderBroads Windsor  
5 01:04.837 Donna Più Latina  
13:35 200 m (10) Opravná jízda 2 (#69) Premier mixed
1 00:56.478 Ruderclub Grenzach HORNFELSEDRACHE Grenzach-Wyhlen  
2 00:57.031 la darsena bardolino bardolino, verona  
3 00:58.026 DRAGON AQUA SE SZEKESFEHERVAR  
4 00:58.809 Dragon Sports Association Sydney NSW  
5 00:58.857 Cercle Nautique de M'Bao mbao  
6 00:59.183 A.S.D. MarinoDragons Marino-Rome  
13:30 200 m (10) Opravná jízda 1 (#68) Premier mixed
1 00:55.935 Adelaide Phoenix  
2 00:56.178 Dubai Flying Dragons  
3 00:56.304 Club Natació Banyoles  
4 00:57.909 A.S.D. Comunale Albadrago Albano Laziale (Roma)  
5 00:58.244 Steelcraft Dubai  
6 00:58.531 Beijing Dragonboaters  
7 00:59.857 Dragon Warriors Dubai  
13:25 200 m (20) Finále A (#67) Senior B mixed
1 00:48.068 Pickering Dragon Boat Club  
2 00:49.025 Manly Dragon Boat Club Inc Manly, Brisbane  
3 00:49.220 Union Böckingen Team Neckardrachen Heilbronn  
4 00:49.233 TO Kanoistika Kojetín  
5 00:49.246 WSV Am Blauen Wunder Dresden  
6 00:49.416 DRAGON AQUA SE SZEKESFEHERVAR  
7 00:49.694 Quinte HEAT Belleville, Canada  
8 00:49.742 22Dragons Montreal, Canada  
13:20 200 m (20) Finále B (#66) Senior B mixed
1 00:50.324 Prairie Dragons Paddling Club CAN  
2 00:50.546 SAN DIEGO DRAGON BOAT TEAM La Mesa  
3 00:50.668 Brisbane River Dragons  
4 00:53.407 False Creek Racing Canoe Club Vancouver  
5 00:54.411 Nowra Waterdragons  
13:10 200 m (20) Kolo 3 (#65) Junior A mixed,
1 00:49.048 False Creek Racing Canoe Club Vancouver Junior A mixed
2 00:51.848 Lambton Shores Dragon Boat Club Forest, Ontario, Canada Junior A mixed
13:00 200 m (20) Finále A (#64) Senior C mixed
1 00:50.017 Quinte HEAT Belleville, Canada  
2 00:50.048 Brisbane River Dragons  
3 00:50.104 WSV Am Blauen Wunder Dresden  
4 00:50.313 False Creek Racing Canoe Club Vancouver  
5 00:50.383 Pickering Dragon Boat Club  
6 00:52.113 Grand Masters DBC USA The Villages. Fl  
12:50 200 m (20) Finále B (#63) Senior C mixed
1 00:53.376 DragonMax Berkeley, California  
2 00:53.867 Wasabi Paddling Club Beaverton,Or  
3 00:54.758 Dragonheart Vermont Burlington, VT  
12:45 200 m (10) Kolo 3 (#62) Senior B mixed
1 00:54.969 Pskov Dragons  
2 00:55.382 Mt Warning Dragon Boat Club Murwillumbah  
3 00:56.351 Broadwater Dragons Paddling Club Gold Coast  
4 00:56.569 Dragon Sports Association Sydney NSW  
5 00:56.947 A.S. INDIANA CLUB ROMA  
6 00:57.234 ŠK Dračia Légia 2012 Trenčín  
7 00:57.317 South Australian Dragons Abreast Adelaide  
8 00:58.543 Florida Tarpons Miami, FL, USA  
12:35 200 m (10) Kolo 3 (#61) Senior C mixed
1 00:57.140 Pskov Dragons  
2 00:58.436 Adelaide Sea Dragons  
3 00:59.484 Nowra Waterdragons  
4 01:01.140 Big Girls & Oldies, KVS Prague Praha  
DNS Brisbane River Dragons  
12:25 200 m (10) Kolo 3 (#60) Junior A mixed, Junior B mixed
1 00:53.733 False Creek Racing Canoe Club Vancouver Junior A mixed
2 00:54.264 Broadwater Dragons Paddling Club Gold Coast Junior A mixed
3 00:54.838 PSV Uckermark e.V. Prenzlau Junior A mixed
4 00:56.773 Lambton Shores Dragon Boat Club Forest, Ontario, Canada Junior A mixed
1 00:58.512 ANNECY Junior B mixed
2 00:58.564 Lambton Shores Dragon Boat Club Forest, Ontario, Canada Junior B mixed
3 01:01.216 False Creek Racing Canoe Club Vancouver Junior B mixed
12:15 200 m (20) Semifinále 2 (#59) Senior A mixed
1 00:47.002 PSV Uckermark e.V. Prenzlau  
2 00:48.946 RVD Dragon One Dessau  
3 00:49.350 Quinte HEAT Belleville, Canada  
4 00:50.546 Jax Fire Dragons Jacksonville, FL  
5 00:51.311 Long Beach Masters  
6 00:51.768 DragonMax Berkeley, California  
12:10 200 m (20) Semifinále 1 (#58) Senior A mixed
1 00:47.450 Mala Flotylyia kyiv  
2 00:48.211 Florida Tarpons Miami, FL, USA  
3 00:49.646 ŠK Dračia Légia 2012 Trenčín  
4 00:50.063 Central Coast Dragon Boat Club Inc Sea Dragons Gosford NSW Australia  
5 00:50.428 ASD Elliott Dragonboat Bracciano - Roma  
6 00:51.994 Prairie Dragons Paddling Club CAN  
12:05 200 m (10) Semifinále 2 (#57) Senior A mixed
1 00:54.451 Zielony Smok Poznań  
2 00:54.607 PG Mannheim  
3 00:54.825 Singapore Paddle Club  
4 00:55.125 Broadwater Dragons Paddling Club Gold Coast  
5 00:55.307 Long Beach Masters  
6 00:55.642 Manly Dragon Boat Club Inc Manly, Brisbane  
7 00:58.147 Dragon Sports Association Sydney NSW  
8 00:58.773 A.S. INDIANA CLUB ROMA  
12:00 200 m (10) Semifinále 1 (#56) Senior A mixed
1 00:53.464 7 Hills Dragons Moscow  
2 00:53.784 Union Böckingen Team Neckardrachen Heilbronn  
3 00:55.004 Stormy Dragons Hong Kong  
4 00:55.256 DRAGON AQUA SE SZEKESFEHERVAR  
5 00:55.556 DRAGON STEEL SE Dunaújváros  
6 00:56.756 Circolo Canottieri Sabaudia  
7 00:57.340 Pittwater DBRC Sydney Australia  
8 00:58.956 A.S.D. Comunale Albadrago Albano Laziale (Roma)  
11:55 200 m (20) Rozjížďka 4 (#55) Premier mixed
1 00:45.411 New Dragons Racing Club Toronto  
2 00:46.675 PG Smoki Północy Gdańsk  
3 00:47.983 California United Los Angeles  
4 00:48.947 A.S.D. Canottieri Ticino Pavia  
DNS A.S.D. MarinoDragons Marino-Rome  
DNS Titans Dragon Boat Racing Team Port of Spain  
11:45 200 m (20) Rozjížďka 3 (#54) Premier mixed
1 00:45.340 22Dragons Montreal, Canada  
2 00:45.512 All Sports Team Hannover  
3 00:46.392 PSV Uckermark e.V. Prenzlau  
4 00:47.976 Edmonton Dragon Boat Racing Club  
5 00:49.148 The Dutch Dragons Zoetermeer  
6 00:49.164 Rába Dragon Boat Club Győr  
7 00:50.416 Dragon Boat Club of Boston  
11:40 200 m (20) Rozjížďka 2 (#53) Premier mixed
1 00:46.038 Union Böckingen Team Neckardrachen Heilbronn  
2 00:47.030 VI Paddling (VIP) Society Victoria  
3 00:47.530 Moravian Dragons Prerov  
4 00:47.726 Te Waka Dragons Brisbane  
5 00:48.662 Catch22 NYC New York  
6 00:49.150 Aquaholics Dragon Boat Club Port-of-Spain  
7 00:50.906 Oslo Dragons  
11:35 200 m (20) Rozjížďka 1 (#52) Premier mixed
1 00:45.055 Dragon Zone Vancouver, British Columbia  
2 00:46.251 Dragon Force Prerov Přerov  
3 00:47.231 Pacific Dragons Sydney  
4 00:47.551 Macau China Dragon Boat club  
5 00:49.943 Portland Fire Dragons Portland, Oregon, USA  
6 00:53.579 Ohalo Dolphins Sea-of-Galilee  
DNS Cercle Nautique de M'Bao mbao  
11:30 200 m (10) Rozjížďka 4 (#51) Premier mixed
1 00:52.267 All Sports Team Hannover  
2 00:53.867 UCAM - A.D.Pinatar San Pedro del Pinatar  
3 00:54.587 Dunai Sárkányok Vác  
4 00:54.751 Florida Tarpons Miami, FL, USA  
5 00:54.999 Adelaide Phoenix  
6 00:56.055 Club Natació Banyoles  
7 00:56.087 la darsena bardolino bardolino, verona  
8 00:57.099 DRAGON AQUA SE SZEKESFEHERVAR  
  Cercle Nautique de M'Bao mbao  
11:20 200 m (10) Rozjížďka 3 (#50) Premier mixed
1 00:52.695 WSAP Sportsteam Hamburg  
2 00:54.127 PG Mannheim  
3 00:55.263 Broadwater Dragons Paddling Club Gold Coast  
4 00:56.095 Stormy Dragons Hong Kong  
5 00:57.031 Dubai Flying Dragons  
6 00:58.059 Steelcraft Dubai  
7 00:59.063 Beijing Dragonboaters  
DNS Macau China Dragon Boat club  
11:10 200 m (10) Rozjížďka 2 (#49) Premier mixed
1 00:52.466 Singapore Paddle Club  
2 00:53.534 Dubai Diggers  
3 00:53.970 7 Hills Dragons Moscow  
4 00:54.154 DBV "Blues Brothers" Schwerin e.V.  
5 00:55.970 Ruderclub Grenzach HORNFELSEDRACHE Grenzach-Wyhlen  
6 00:57.562 A.S.D. Comunale Albadrago Albano Laziale (Roma)  
7 00:59.010 A.S.D. MarinoDragons Marino-Rome  
11:00 200 m (10) Rozjížďka 1 (#48) Premier mixed
1 00:53.836 Union Böckingen Team Neckardrachen Heilbronn  
2 00:55.308 Sloth Dragon Boat Club Sydney  
3 00:56.792 Pacific Dragons Sydney  
4 00:57.624 Fair Dinkum Hong Kong  
5 00:57.980 Dragon Sports Association Sydney NSW  
6 00:58.700 Dragon Warriors Dubai  
DNS Mariner Dragon Team Roma - Italy  
DNS Dragon Force Prerov Přerov  
10:55 200 m (20) Kolo 2 (#47)  
    startovní listina není dostupná
10:55 200 m (20) Semifinále 2 (#47) Senior B mixed
1 00:49.206 Quinte HEAT Belleville, Canada  
2 00:49.626 Manly Dragon Boat Club Inc Manly, Brisbane  
3 00:50.510 Brisbane River Dragons  
4 00:52.914 False Creek Racing Canoe Club Vancouver  
10:50 200 m (20) Kolo 2 (#46) Junior A mixed
1 00:49.186 False Creek Racing Canoe Club Vancouver  
2 00:51.558 Lambton Shores Dragon Boat Club Forest, Ontario, Canada  
10:50 200 m (20) Semifinále 1 (#46) Senior B mixed
1 00:49.406 TO Kanoistika Kojetín  
2 00:49.722 22Dragons Montreal, Canada  
3 00:50.238 Prairie Dragons Paddling Club CAN  
4 00:50.758 SAN DIEGO DRAGON BOAT TEAM La Mesa  
5 00:54.094 Nowra Waterdragons  
10:45 200 m (10) Opravná jízda 2 (#45) Senior A mixed
1 00:55.536 Long Beach Masters  
2 00:56.388 Circolo Canottieri Sabaudia  
3 00:57.800 Manly Dragon Boat Club Inc Manly, Brisbane  
4 01:02.028 Port Hacking Dragon Boat Club Sydney  
10:35 200 m (10) Opravná jízda 1 (#44) Senior A mixed
1 00:56.099 DRAGON AQUA SE SZEKESFEHERVAR  
2 00:57.011 Dragon Sports Association Sydney NSW  
3 00:57.643 Pittwater DBRC Sydney Australia  
4 00:58.231 A.S.D. Comunale Albadrago Albano Laziale (Roma)  
5 00:58.847 A.S. INDIANA CLUB ROMA  
10:30 200 m (20) Semifinále 1 (#43) Senior C mixed
1 00:50.879 Brisbane River Dragons  
2 00:51.895 Grand Masters DBC USA The Villages. Fl  
3 00:52.895 DragonMax Berkeley, California  
4 00:53.651 Wasabi Paddling Club Beaverton,Or  
5 00:54.463 Dragonheart Vermont Burlington, VT  
10:25 200 m (10) Kolo 2 (#42) Senior B mixed
1 00:54.987 Mt Warning Dragon Boat Club Murwillumbah  
2 00:55.699 Pskov Dragons  
3 00:56.015 Broadwater Dragons Paddling Club Gold Coast  
4 00:56.395 Dragon Sports Association Sydney NSW  
5 00:56.451 A.S. INDIANA CLUB ROMA  
6 00:57.255 ŠK Dračia Légia 2012 Trenčín  
7 00:57.283 Florida Tarpons Miami, FL, USA  
8 00:57.399 South Australian Dragons Abreast Adelaide  
10:15 200 m (10) Kolo 2 (#41) Senior C mixed
1 00:56.607 Pskov Dragons  
2 00:58.951 Adelaide Sea Dragons  
3 00:59.607 Nowra Waterdragons  
4 01:00.423 Big Girls & Oldies, KVS Prague Praha  
DNS Brisbane River Dragons  
10:05 200 m (10) Kolo 2 (#40) Junior B mixed, Junior A mixed
1 00:55.026 False Creek Racing Canoe Club Vancouver Junior B mixed
2 00:55.154 Broadwater Dragons Paddling Club Gold Coast Junior B mixed
3 00:55.762 PSV Uckermark e.V. Prenzlau Junior B mixed
4 00:56.926 Lambton Shores Dragon Boat Club Forest, Ontario, Canada Junior B mixed
1 00:57.850 ANNECY Junior B mixed
2 00:58.082 Lambton Shores Dragon Boat Club Forest, Ontario, Canada Junior B mixed
3 00:59.978 False Creek Racing Canoe Club Vancouver Junior B mixed
10:00 200 m (20) Rozjížďka 3 (#39) Senior A mixed
1 00:47.159 Windy City Dragon Boat Cub Chicago, IL, USA  
2 00:47.451 Te Waka Dragons Brisbane  
3 00:49.875 Central Coast Dragon Boat Club Inc Sea Dragons Gosford NSW Australia  
4 00:50.775 ASD Elliott Dragonboat Bracciano - Roma  
5 00:51.535 Prairie Dragons Paddling Club CAN  
6 00:51.795 DragonMax Berkeley, California  
09:55 200 m (20) Rozjížďka 2 (#38) Senior A mixed
1 00:46.948 Pickering Dragon Boat Club  
2 00:48.212 H2oplayground Montreal  
3 00:48.848 Florida Tarpons Miami, FL, USA  
4 00:49.376 ŠK Dračia Légia 2012 Trenčín  
5 00:49.868 RVD Dragon One Dessau  
6 00:51.260 Jax Fire Dragons Jacksonville, FL  
09:45 200 m (20) Rozjížďka 1 (#37) Senior A mixed
1 00:47.177 Union Böckingen Team Neckardrachen Heilbronn  
2 00:47.357 Dunai Sárkányok Vác  
3 00:47.513 Mala Flotylyia kyiv  
4 00:47.569 PSV Uckermark e.V. Prenzlau  
5 00:49.361 Quinte HEAT Belleville, Canada  
6 00:50.697 Long Beach Masters  
09:40 200 m (20) Rozjížďka 2 (#36) Senior C mixed
1 00:50.098 WSV Am Blauen Wunder Dresden  
2 00:50.286 Quinte HEAT Belleville, Canada  
3 00:50.894 Brisbane River Dragons  
4 00:54.686 Dragonheart Vermont Burlington, VT  
09:35 200 m (20) Rozjížďka 1 (#35) Senior C mixed
1 00:50.184 Pickering Dragon Boat Club  
2 00:50.372 False Creek Racing Canoe Club Vancouver  
3 00:51.444 Grand Masters DBC USA The Villages. Fl  
4 00:51.956 DragonMax Berkeley, California  
5 00:52.704 Wasabi Paddling Club Beaverton,Or  
09:30 200 m (10) Rozjížďka 3 (#34) Senior A mixed
1 00:54.910 Broadwater Dragons Paddling Club Gold Coast  
2 00:54.930 Stormy Dragons Hong Kong  
3 00:55.430 PG Mannheim  
4 00:55.600 DRAGON AQUA SE SZEKESFEHERVAR  
5 00:58.050 A.S. INDIANA CLUB ROMA  
6 00:59.480 A.S.D. Comunale Albadrago Albano Laziale (Roma)  
09:20 200 m (10) Rozjížďka 2 (#33) Senior A mixed
1 00:54.660 7 Hills Dragons Moscow  
00:54.660 Zielony Smok Poznań  
3 00:56.900 Pittwater DBRC Sydney Australia  
4 00:56.910 Circolo Canottieri Sabaudia  
5 00:57.570 Manly Dragon Boat Club Inc Manly, Brisbane  
6 00:59.420 Port Hacking Dragon Boat Club Sydney  
09:10 200 m (10) Rozjížďka 1 (#32) Senior A mixed
1 00:54.270 Union Böckingen Team Neckardrachen Heilbronn  
2 00:55.330 Singapore Paddle Club  
3 00:55.390 DRAGON STEEL SE Dunaújváros  
4 00:56.020 Long Beach Masters  
5 00:56.960 Dragon Sports Association Sydney NSW  
DNS Brisbane River Dragons  
DNS A.S.D. MarinoDragons Marino-Rome  
09:00 200 m (20) Kolo 1 (#31) Junior A mixed
1 00:49.270 False Creek Racing Canoe Club Vancouver  
2 00:51.300 Lambton Shores Dragon Boat Club Forest, Ontario, Canada  
09:00 200 m (20) Rozjížďka 2 (#31) Senior B mixed
1 00:48.470 Union Böckingen Team Neckardrachen Heilbronn  
2 00:49.110 DRAGON AQUA SE SZEKESFEHERVAR  
3 00:49.830 Brisbane River Dragons  
4 00:49.960 Prairie Dragons Paddling Club CAN  
5 00:50.060 Quinte HEAT Belleville, Canada  
6 00:53.030 Nowra Waterdragons  
08:55 200 m (20) Kolo 1 (#30)  
DNS Dragon Zone Vancouver, British Columbia  
08:55 200 m (20) Rozjížďka 1 (#30) Senior B mixed
1 00:48.240 Pickering Dragon Boat Club  
2 00:48.710 WSV Am Blauen Wunder Dresden  
3 00:48.730 TO Kanoistika Kojetín  
4 00:49.360 Manly Dragon Boat Club Inc Manly, Brisbane  
5 00:49.630 22Dragons Montreal, Canada  
6 00:50.080 SAN DIEGO DRAGON BOAT TEAM La Mesa  
7 00:52.550 False Creek Racing Canoe Club Vancouver  
08:50 200 m (10) Kolo 1 (#29) Senior B mixed
1 00:55.030 Mt Warning Dragon Boat Club Murwillumbah  
2 00:55.810 A.S. INDIANA CLUB ROMA  
3 00:55.900 Broadwater Dragons Paddling Club Gold Coast  
4 00:56.000 Dragon Sports Association Sydney NSW  
5 00:56.180 ŠK Dračia Légia 2012 Trenčín  
6 00:56.840 Pskov Dragons  
7 00:57.400 Florida Tarpons Miami, FL, USA  
8 00:58.260 South Australian Dragons Abreast Adelaide  
08:40 200 m (10) Kolo 1 (#28) Senior C mixed
1 00:56.700 Pskov Dragons  
2 00:57.860 Adelaide Sea Dragons  
3 00:59.700 Big Girls & Oldies, KVS Prague Praha  
DNS Brisbane River Dragons  
DNS Nowra Waterdragons  
08:30 200 m (10) Kolo 1 (#27) Junior A mixed, Junior B mixed
1 00:53.200 False Creek Racing Canoe Club Vancouver Junior A mixed
2 00:54.580 PSV Uckermark e.V. Prenzlau Junior A mixed
3 00:55.300 Broadwater Dragons Paddling Club Gold Coast Junior A mixed
4 00:55.410 Lambton Shores Dragon Boat Club Forest, Ontario, Canada Junior A mixed
1 00:57.480 ANNECY Junior B mixed
2 00:57.870 Lambton Shores Dragon Boat Club Forest, Ontario, Canada Junior B mixed
3 00:59.610 False Creek Racing Canoe Club Vancouver Junior B mixed
03.09.2014
18:20 2000 m (20) Finále (#26) Premier open
1 08:43.020 Union Böckingen Team Neckardrachen Heilbronn  
2 08:43.620 Dongguan Machong Everbright Dragon Boat Club  
3 08:47.280 Hochrhein Paddler Bad Säckingen  
4 08:51.410 Berlin Dragonboat Company  
5 08:54.790 H2oplayground Montreal  
6 08:54.990 Rába Dragon Boat Club Győr  
7 09:00.800 22Dragons Montreal, Canada  
8 09:05.310 New Dragons Racing Club Toronto  
9 09:07.370 City Dragons Sydney  
10 09:11.700 PG Smoki Północy Gdańsk  
11 09:12.660 California United Los Angeles  
12 09:31.710 Università Veneziane Venezia  
13 09:40.740 Florida Tarpons Miami, FL, USA
TP +5 secs
 
17:40 2000 m (20) Finále (#25) Premier open
1 08:40.120 Otaman Lviv  
2 08:45.960 DRAGON TEAM NYMBURK
TP +2 secs
 
3 08:50.490 Dragon Zone Vancouver, British Columbia  
4 08:52.330 Dragon Force Prerov Přerov  
5 09:09.310 Windy City Dragon Boat Cub Chicago, IL, USA  
6 09:10.560 Pacific Dragons Sydney  
7 09:22.660 VI Paddling (VIP) Society Victoria  
8 09:34.450 A.S.D. Canottieri Ticino Pavia  
9 09:35.800 Macau China Dragon Boat club  
10 09:51.600 Te Waka Dragons Brisbane  
11 09:52.490 Singapore Armed Forces Sports Association (SAFSA)  
12 10:10.880 CYL Australia Sydney  
DNS A.S.D. MarinoDragons Marino-Rome  
17:00 2000 m (20) Finále (#24) Premier women
1 09:31.540 Ottawa Premier Women Galley Girls  
2 09:39.720 22Dragons Montreal, Canada  
3 09:40.260 False Creek Racing Canoe Club Vancouver  
4 09:53.370 H2oplayground Montreal  
5 10:07.820 Union Böckingen Team Neckardrachen Heilbronn
TP +20secs
 
6 10:12.210 DB Tragedky Praha (CZE) Prague  
7 10:13.190 Philadelphia Flying Phoenix  
8 10:13.260 WILD of Prague - Slavia  
9 10:17.030 Pacific Dragons Sydney  
10 10:18.300 Wasabi Paddling Club Beaverton,Or  
11 10:19.410 Università Veneziane Venezia  
12 10:20.880 Florida Tarpons Miami, FL, USA
TP +5 secs
 
13 10:37.930 Te Waka Dragons Brisbane
-5 secs
 
14 10:59.460 Kingston Royals DBC Kingston-upon-Thames  
16:20 2000 m (20) Finále (#23) Senior B women
1 10:15.400 Manly Dragon Boat Club Inc Manly, Brisbane  
2 10:16.120 Pickering Dragon Boat Club  
3 10:27.740 Quinte HEAT Belleville, Canada  
4 10:47.660 Currumbin Dragons Paddling Club  
5 10:51.040 Dragonheart Vermont Burlington, VT  
6 10:55.210 Brisbane River Dragons  
7 11:01.180 False Creek Racing Canoe Club Vancouver  
8 11:01.380 Schuylkill Dragons Philadelphia
TP +5sec
 
9 11:02.230 Fort Langley Canoe Club  
10 11:03.360 VI Paddling (VIP) Society Victoria  
11 11:16.890 South Australian Dragons Abreast Adelaide
-5 secs
 
12 12:02.090 DragonMax Berkeley, California
TP +10
 
13 12:03.780 Grand Masters DBC USA The Villages. Fl  
16:00 2000 m (10) Finále (#22) Premier open
1 10:08.880 All Sports Team Hannover  
2 10:25.190 DBV "Blues Brothers" Schwerin e.V.  
3 10:30.650 Dunai Sárkányok Vác  
4 10:36.830 Sokkan Booshehr  
5 10:43.500 Kingston Royals DBC Kingston-upon-Thames  
6 10:56.530 la darsena bardolino bardolino, verona  
7 11:08.780 DRAGON AQUA SE SZEKESFEHERVAR  
8 11:11.150 Steelcraft Dubai  
9 11:13.650 Oslo Dragons  
10 11:18.510 A.S.D. MarinoDragons Marino-Rome  
11 11:33.640 Dragon Sports Association Sydney NSW
+5 secs
 
12 11:49.310 BAT Romania Bucharest  
DNS Dragon Warriors Dubai  
15:40 2000 m (20) Finále (#21) Senior B open
1 09:19.430 Wraysbury Dragons  
2 09:21.880 DRAGON AQUA SE SZEKESFEHERVAR  
3 09:28.930 Pickering Dragon Boat Club  
4 09:30.750 TO Kanoistika Kojetín  
5 09:33.430 Union Böckingen Team Neckardrachen Heilbronn  
6 09:40.220 Quinte HEAT Belleville, Canada  
7 09:45.510 Brisbane River Dragons  
8 09:51.510 WSV Am Blauen Wunder Dresden  
9 10:20.540 22Dragons Montreal, Canada  
10 10:32.810 Prairie Dragons Paddling Club CAN  
11 10:38.710 Dragonheart Vermont Burlington, VT  
15:20 2000 m (10) Finále (#20) Premier open
1 10:00.270 PG Mannheim  
2 10:10.120 Dragonmasters Üröm  
3 10:19.640 Mariner Dragon Team Roma - Italy
+10 sec
 
4 10:20.350 WSAP Sportsteam Hamburg  
5 10:26.600 Philippine Army Dragon Boat Team Manila
TP +5sec
 
6 10:26.970 PSV Uckermark e.V. Prenzlau  
7 10:44.540 Sloth Dragon Boat Club Sydney  
8 10:52.980 Stormy Dragons Hong Kong  
9 10:54.080 DRAGON STEEL SE Dunaújváros  
10 11:11.660 Broadwater Dragons Paddling Club Gold Coast  
11 11:22.430 The Dutch Dragons Zoetermeer
-5 secs
 
12 12:20.250 Dubai Flying Dragons
TP +5sec
 
13 12:56.580 Fair Dinkum Hong Kong  
15:00 2000 m (20) Finále (#19) Senior C women, Junior A women
1 10:32.840 False Creek Racing Canoe Club Vancouver Senior C women
2 10:48.730 Pickering Dragon Boat Club Senior C women
3 10:50.580 VI Paddling (VIP) Society Victoria Senior C women
4 11:16.880 Quinte HEAT Belleville, Canada Senior C women
5 11:26.710 Fort Langley Canoe Club Senior C women
6 11:36.140 DragonMax Berkeley, California Senior C women
7 11:59.750 Dragonheart Vermont Burlington, VT Senior C women
1 11:24.150 Danebank Sydney Junior A women
14:40 2000 m (10) Finále (#18) Premier women
1 10:59.180 All Sports Team Hannover  
2 11:19.760 Manly Dragon Boat Club Inc Manly, Brisbane  
3 11:21.040 WSAP Sportsteam Hamburg  
4 11:21.760 Dragon Force Prerov Přerov  
5 11:23.550 Singapore Paddle Club  
6 11:40.280 Stormy Dragons Hong Kong  
7 11:49.510 Dragon Sports Association Sydney NSW  
8 11:55.260 DRAGON AQUA SE SZEKESFEHERVAR  
DNS Sokkan Booshehr  
DNS A.S.D. MarinoDragons Marino-Rome  
14:20 2000 m (20) Finále (#17) Senior C open, , Junior A open
1 09:51.940 Quinte HEAT Belleville, Canada Senior C open
2 09:52.930 False Creek Racing Canoe Club Vancouver Senior C open
3 10:00.820 WSV Am Blauen Wunder Dresden Senior C open
4 10:09.380 Pickering Dragon Boat Club Senior C open
5 10:09.960 A.S.D. CANOTTIERI COMUNALI FIRENZE Senior C open
6 10:53.760 Grand Masters DBC USA The Villages. Fl Senior C open
1 11:15.480 Dragon Zone Vancouver, British Columbia  
2 11:16.110 Prairie Dragons Paddling Club CAN  
1 09:47.840 False Creek Racing Canoe Club Vancouver Junior A open
2 09:58.370 Lambton Shores Dragon Boat Club Forest, Ontario, Canada Junior A open
14:00 2000 m (10) Finále (#16) Premier women
1 10:57.890 Rába Dragon Boat Club Győr  
2 11:23.210 Macau China Dragon Boat club  
3 11:51.080 Adelaide Phoenix  
4 12:07.670 DRAGON STEEL SE Dunaújváros  
5 12:08.450 Broadwater Dragons Paddling Club Gold Coast  
6 12:09.150 The Dutch Dragons Zoetermeer  
7 12:45.340 Dragon Warriors Dubai  
8 13:10.370 Dubai Flying Dragons  
9 14:13.390 Fair Dinkum Hong Kong  
DNS Oslo Dragons  
DNS PSV Uckermark e.V. Prenzlau  
13:40 2000 m (20) Finále (#15) Senior A women
1 10:06.400 Outer Harbour Dragon Boat Club Toronto  
2 10:13.090 Bytown Dragon Boat Club Ottawa  
3 10:27.790 22Dragons Montreal, Canada  
4 10:42.270 H2oplayground Montreal  
5 10:42.470 Currumbin Dragons Paddling Club  
6 10:43.030 WSV Am Blauen Wunder Dresden  
7 11:08.210 SAN DIEGO DRAGON BOAT TEAM La Mesa  
8 11:19.700 Pittwater DBRC Sydney Australia  
9 11:40.170 Jax Fire Dragons Jacksonville, FL  
10 12:04.230 Wasabi Paddling Club Beaverton,Or  
11 12:45.750 Big Girls & Oldies, KVS Prague Praha  
12 13:08.970 Philadelphia Flying Phoenix  
13:20 2000 m (10) Finále (#14) Senior A women
1 10:58.470 Pickering Dragon Boat Club  
2 11:03.040 Philadelphia Flying Phoenix  
3 11:08.020 Manly Dragon Boat Club Inc Manly, Brisbane  
4 11:22.790 Prairie Dragons Paddling Club CAN  
5 11:27.770 Union Böckingen Team Neckardrachen Heilbronn  
6 11:35.380 DRAGON AQUA SE SZEKESFEHERVAR  
7 11:43.120 Dunai Sárkányok Vác  
8 11:52.070 ŠK Dračia Légia 2012 Trenčín  
9 11:55.970 Brisbane River Dragons  
10 12:00.570 Central Coast Dragon Boat Club Inc Sea Dragons Gosford NSW Australia  
11 12:11.500 ASD Elliott Dragonboat Bracciano - Roma  
13:00 2000 m (20) Finále (#13) Senior A open
1 08:58.930 Windy City Dragon Boat Cub Chicago, IL, USA  
2 09:01.090 Dunai Sárkányok Vác  
3 09:02.010 7 Hills Dragons Moscow  
4 09:13.750 Union Böckingen Team Neckardrachen Heilbronn  
5 09:29.020 Berlin Dragonboat Company  
09:29.020 Kanufreunde Rostocker Greif e.V. Rostock  
7 09:34.540 H2oplayground Montreal  
8 09:52.230 Prairie Dragons Paddling Club CAN  
12:40 2000 m (20) Finále (#12)  
1 10:59.530 Rowbust Breast Cancer Survivor Dragon Boat Team London, Ontario  
2 11:18.410 Dragons Abreast Sydney  
3 11:46.800 Abreast In A Boat - FORT-itude Langley, BC  
4 11:47.530 Dragonheart Vermont Burlington, VT  
5 12:38.980 WonderBroads Windsor  
6 12:55.990 Racine Dragon Boat Club  
12:00 2000 m (20) Finále (#11) Premier mixed
1 09:08.570 All Sports Team Hannover
TP +5 sec
 
2 09:26.280 Moravian Dragons Prerov  
3 09:28.010 PG Smoki Północy Gdańsk  
4 09:30.380 VI Paddling (VIP) Society Victoria  
5 09:56.400 California United Los Angeles  
6 10:02.710 Te Waka Dragons Brisbane  
7 10:12.490 A.S.D. Canottieri Ticino Pavia  
8 10:14.500 Singapore Paddle Club  
9 10:18.940 Dragon Boat Club of Boston
-5 sec
 
10 11:26.150 Ohalo Dolphins Sea-of-Galilee  
DNS A.S.D. MarinoDragons Marino-Rome  
11:40 2000 m (10) Finále (#10) Senior A open
1 09:53.650 PG Mannheim  
2 10:39.700 ŠK Dračia Légia 2012 Trenčín  
3 10:40.740 Te Waka Dragons Brisbane  
4 10:47.060 Singapore Paddle Club  
5 10:48.710 PSV Uckermark e.V. Prenzlau  
6 10:49.350 Zielony Smok Poznań  
7 10:56.230 ASD Elliott Dragonboat Bracciano - Roma  
8 10:57.810 Rába Dragon Boat Club Győr  
9 11:08.840 Circolo Canottieri Sabaudia  
10 11:09.200 Central Coast Dragon Boat Club Inc Sea Dragons Gosford NSW Australia  
11 11:20.800 Ruderclub Grenzach HORNFELSEDRACHE Grenzach-Wyhlen  
12 11:30.530 Long Beach Masters  
13 11:52.620 Jax Fire Dragons Jacksonville, FL  
DNS A.S.D. MarinoDragons Marino-Rome  
11:20 2000 m (20) Finále (#9) Premier mixed
1 09:11.480 Union Böckingen Team Neckardrachen Heilbronn  
2 09:12.490 </