Historie dragonboatingu

Přes 2 tisíce let stará tradice pádlování na dračích lodích pochází ze starověké Číny. Lodě odvozené od boha vod - draka, jsou 12,5 metrů dlouhé a pojmou dvacet pádlujících, 10 nalevo a 10 napravo. Na konečných dvaadvacet členů posádky je pak doplní kormidelník stojící na zádi a bubeník sedící na vysoké stolici vpředu, který údery do koženého bubnu udává rytmus pádlování. Přídě a zádě lodí zdobí vyřezávaná dračí hlava a ocas.

Moderní historie dragonboatingu se datuje od roku 1976, kdy se uskutečnil první festival dračích lodí v Hong-Kongu. Odtud se sport rychle rozšířil do celého světa. V současné době se této disciplíně aktivně věnuje přes 50 miliónů sportovců z více než 50 zemí světa. Mezinárodní federace dračích lodí pořádá od roku 1995 oficiální mistrovství světa i mistrovství Evropy.

Česká asociace dračích lodí v roce 2006 úspěšně pořádala v Praze na Vltavě mistrovství Evropy národních posádek dračích lodí a v roce 2009 dokonce mistrovství světa dračích lodí s účastí přes 3500 sportovců z téměř 30 zemí celého světa. V Račicích jsme loni pořádali opět ME 2014 a v letošním roce se zde na světovém šampionátu utkají v září klubové posádky!

Vzhledem k celosvětovému rozšíření a oblibě tohoto sportovního odvětví se uvažuje o zařazení této disciplíny do programu OH. Prvním signálem byly závody dračích lodí na Světových hrách 2005 (OH neolympijských sportů), kde získala posádka ČR titul šampiónů na 1000m.


Závodí se v drahách na vzdálenosti 200, 500 a 1000m. Dlouhá trať na 2000m se jezdí na 2 kola se 3 otáčkami. Kategorie se dělí dle věku a pohlaví (jezdí se i mix). Nejprestižnější je kategorie Premier OPEN - tzn. bez omezení.

Reprezentační tým ČR sbírá od své mezinárodní premiéry v roce 2002 světové a evropské tituly a cenné kovy téměř ve všech kategoriích. Mezi jeho nejslavnější členy patři dvojnásobný olympijský vítěz v kanoistice Martin Doktor, několikanásobný medailista na skifu legendární veslař Václav Chalupa a mistr světa v kanoistice a nyní šéftrenér a závodník dračí reprezentace Petr Čáp Procházka.

 

Dračí lodě v České republice

Tento divácky velmi atraktivní sport do Čech přivedli zakladatelé ČESKÉ ASOCIACE DRAČÍCH LODÍ Sebastian Pawlowski a Hajo Libor. V roce 1997 totiž seděli u půllitru českého piva a přemýšleli, jak obohatit sportovní a společenské dění v hlavním městě. Chtěli něco nového, marketingově zajímavého a hlavně u vody. Rozhodli se pro dragonboating i vzhledem ke zkušenostem z Německa, kde se této disciplíně věnuje okolo 2000 posádek. Nakoupili tedy lodě a rok nato uspořádali první ročník Pražského festivalu dračích lodí 1998. Zpočátku se jednalo spíše o firemní klání zaměstnanců a kamarádů, ale atraktivnost Prahy přilákala i zahraniční posádky např. z Německa, Polska, Itálie, Maďarska nebo Hong-Kongu.


Zcela nový náboj dodal akci slavný kanoista a olympionik Jiří Čtvrtečka. Přivedl totiž na další ročník pražského festivalu dračích lodí partu kanoistů, kteří dokázali porazit i tehdejší mistry Evropy z Itálie. I na základě těchto výsledků se v roce 2002 zformovala první reprezentační posádka a na ME v Polsku získala při své premiéře dvakrát stříbro a jeden bronz. Ve stejném roce se na mistrovství světa v Římě tým posílil například i o Martina Doktora a při účasti 80 posádek (přes 1.800 závodníků) z 16 států 5 kontinentů se stala česká posádka mistry světa na prestižní trati 250m. Pro srovnání: ve stříbrné posádce Ruska bylo 8 mistrů světa ze závodů rychlostní kanoistiky. 

Posádky ČR pak na každém ME a MS, kterého se od roku 2002 účastnily, ať už na národní nebo klubové úrovni, vždy získaly medailové umístění! 

Rozšiřuje se také počet posádek, které budou v sezóně 2018 premiérově bojovat o vítěznou trofej - dračí loď - v rámci zastřešující klubové soutěže pro všechny výkonostní úrovně, kterou je NÁRODNÍ POHÁR DRAČÍCH LODÍ. Při závodech dračích lodí si vezme v ČR do ruky pádlo přes 10 000 závodníků a v žebříčku bodovalo 433 posádek.

Letos se již 15. rokem uskteční nejvyšší sportovní soutěž Český pohár dračích lodí, ve kterém bojují sportovní posádky s ambicí reprezentovat ČR na mezinárodních akcích (MS a ME). Jedná se o seriál závodů na tratích 200, 500 a 2000m.

Souběžně pokračuje 11.ročníkem i soutěž pro začínající a pokročilé firemní a fun posádky Dragon Boat Grand Prix, Součástí této soutěže jsou samostatně hodnocené ČESKÁ A MORAVSKÁ NÁRODNÍ DRAČÍ LIGA NÁRODNÍ POHÁR FIREMNÍCH POSÁDEK DRAČÍCH LODÍ.

Termínová listina závodů dračích lodí nabízí i mnoho akcí pro posádky, které se závoděním nemají zatím žádné zkušenosti a v dračí lodi ještě nikdy neseděly. V kategorii FUN, která se jede na většině závodů si v rámci tréninku, který je součástí startovného, mohou pod dohledem zkušených instruktorů - kormidelníků den před závodem ozkoušet pádlování v praxi a druhý den hned závodit. Veškerý materiál - loď, pádlo - zajišťuje pořadatel, stačí jen dobrá vůle a chuť dát se jako tým dohromady a s pádlem v ruce ukázat, co ve vás je!

 

Ochrana os. údajů   |   Cookies   |   Kontakt   |   Aplikace