Reprezentační sezóna dračích lodí 2024:

V letošním roce 2024 se uskutěční ME národních posádek v u nás v ČR na kanále Labe Arény Račíce:

 

Vznik a úspěchy reprezentačního družstva dračích lodí ČR 

Tento divácky velmi atraktivní sport v roce 1997 do Čech přivedli zakladatelé České asociace dračích lodí pan Sebastian Pawlowski a pan Hajo Libor. Oba přemýšleli jak obohatit sportovní a společenské dění v hlavním městě. Chtěli něco nového, marketingově zajímavého a hlavně u vody. Rozhodli se pro dragonboating i vzhledem ke zkušenostem z Německa, konkrétně Hamburku odkud pan Libor pochází, a kde se této disciplíně věnuje okolo 2000 posádek. Nakoupili tedy 2 lodě a rok nato uspořádali první ročník Pražského festivalu dračích lodí, který se konal mezi Karlovým a Mánesovým mostem. Zpočátku se jednalo spíše o firemní klání zaměstnanců a kamarádů, ale atraktivnost Prahy přilákala i zahraniční posádky např. z Německa, Polska, Itálie, Maďarska nebo Hong Kongu.

Zcela nový náboj dodal pražskému festivalu známý kanoista a olympionik Jiří Čtvrtečka, který přivedl na další ročník festivalu skupinu kanoistů, kteří dokázali porazit i tehdejší mistry Evropy z Itálie. I na základě těchto výsledků se v roce 2002 zformovala první reprezentační posádka a na mistrovství Evropy v Polsku získala při své premiéře dvakrát stříbrnou a jednu bronzovou medaili. Ve stejném roce se na mistrovství světa v Římě tým posílil například i o Martina Doktora a při účasti 80 posádek z 16 států a 5 kontinentů se stala česká posádka mistry světa na prestižní trati 250m.

V roce 2003 se opět podařilo navázat na úspěchy již z předchozích let ziskem evropského i světového titulu a jméno českých dragonů si upevnilo pozici na mezinárodní scéně. Na domácí scéně se v rámci Pražského festivalu pak utkaly posádky dalších týmů, kde dominantní roli sehráli bývalí, ale i současní kanoisté, slalomáři i veslaři.

O rok později v roce 2004 se již posedmé rozezněly bubny dračích lodí na řece Vltavě a to v rámci nově vzniklého Českého poháru dračích lodí, seriálu závodů pro sportovní posádky z celé republiky. Na mistrovství světa v Šanghaji, kolébce tohoto sportu, se pak české posádce podařilo opět sklidit kovy. Tři bronzové a jedna zlatá medaile byly opravdovým úspěchem týmu. Mistrovství Evropy konané v anglickém Stoctonu lze hodnotit také kladně - zlato a bronz.

Rok 2005 přinesl mnoho nového. Poprvé se česká reprezentace rozrostla o kategorie ženy i veteráni a Česká republika vyslala na společné ME a MS v Berlíně historicky nejpočetnější výpravu od svého vzniku. Více než 100 dragonů a dragonek obsadili téměř všechny kategorie a posbírali mnoho medailí včetně zlata.

Zároveň se tato disciplína objevila premiérově na programu Světových her 2005 v německém Duisburgu. Velkolepá akce podporovaná MOV a právem nazývána jako olympiáda neolympijských sportů byla opravdovým sportovním svátkem. Závodilo se pouze v kategorii MIX (8 pádlujících žen a 12 mužů) a české výpravě se podařilo vylovit zlatou medaili na trati 1000 m.

Rok 2006 byl jedním z vrcholů české dračí diplomacie a obrovskou prověrkou a testem organizačních schopností. Praha přivítala eropský šampionát národů! Na domácí půdě resp. vodě, jelo se na Vltavě, Česká republika excelovala ve všech kategoriích a opět potvrdila pozici evropské špičky a obhájila titul mistrů Evropy v mužské kategorii a poprvé excelovala také v čistě ženské kategorii.

Rok 2007 byl rokem, kdy český dragonboating oslavil 10 let výročí svého vzniku. Český pohár pokračoval čtvrtým ročníkem a klubové posádky reprezentovaly na ME v Petrohradě. Titul v ženách a další medailové zisky našich posádek navázal na předchozí úspěchy.

V roce 2008 vzniká v ČR nová soutěž posádek dračích lodí - Dragon Boat Grand Prix, jako ekvivalent ČP pro firemní a fun posádky. V prvním ročníku boduje hned 117 týmů! Na světovém klubovém šampionátu se prosadily posádky Premier Open a z Malajsie se vracely se jako šampióni! Na ME národů v italské Sabaudii ČR opět nezůstala bez medaile a opět obsadila téměř všechny kategorie – premiérově také juniorskou!

Sezona 2009 - světový šampionát na české vodě pod Řípem.
Díky vynikajícím výsledkům českých dragonů a prestižní pozici ČADL v mezinárodním měřítku se podařilo uspět v kandidatuře a v Račicích se pořádalo MS národních posádek. Doposud největšího šampionátu všech dob se účastnilo přes 3.000 sportovců z téměř 30 zemí celého světa! Medailové zisky v mnoha kategoriích potvrdily českou TOP pozici a představilo mnoha divákům dragon boat racing na té nejvyšší úrovni. ČP pokračoval 6. ročníkem a podruhé se bojovalo i v DBGP – nyní rozdělené na 2 divize –východ a západ. Počet bodujících narostl na 225 posádek z celé republiky.

Sezona 2010 měla pro reprezentační tým svůj vrchol na ME národních posádek v Amsterdamu.
Téměř 150 reprezentantů ČR bojovalo v holandské metropoli o evropské tituly. České posádky všech věkových kategorií si odvezly cenné kovy alespoň z jedné disciplíny. Samotný titul mistrů Evropy pak vylovila z Boosbanu naše posádka v kategorii Premier Mixed na 500m.
Klubové posádky bojovaly na světovém šampionátu v čínském Macau. Dragonteam Nymburk v kategorii Premier Open obhájil titul.
Český pohár měl společný závěr sezony s Grand Prix na MČR v Račicích. V mixové kategorii se utkaly ty nejlepší posádky obou soutěží, rozdíl byl v kompozici posádek, kdy ČP měl 10 pádlujících žen, GP pouze 4. Vyrovnané finále pak rozhodlo, že vítěznou trofej - novou dračí loď - získala posádka Pražského Slavia Výběru.

V roce 2011 pokračovaly obě domácí soutěže DBGP a ČPDL s mnoha vylepšeními a novinkami. Bodovalo přes 250 posádek!
Mezinárodní vrchol pro reprezentační posádky je srpnové MS v Tampa Bay, USA, kde veteránský tým potvrdil medailové pozice reprezentace ČR. Klubové posádky se o evropské tituly utkaly na šampionátu v ukrajinském Kyjevě.

Rok 2012 přivítal národní reprezentace Evropy na ME v Nottinghamu a naše posádky opět vylovily mnoho kovů! Klubové MS se pak vrátilo do kolébky dračího sportu a v čínském Honk-Kongu se díky Nymburku a Znojmu potvrdila světová úroveň posádek ČR!

V sezóně 2013 se národní tým ČR v hojném počtu zúčastnil již 11. MS v maďarské Szegedu. Naše posádky získaly medaile jak v kategoriích Premier OPEN, tak i v kategorii veteránské. Klubový šampionát se konal v německém Hamburku a dominoval zde hlavně 3 x stříbrný Dragonteam Nymburk.

V roce 2014 jsme přivítali evropskou dračí špičku na ME národních posádek v Račicích. Našim posádkám to opět zacinkalo a národní hymna ČR se několikrát rozezněla pod tribunou račického kanálu! Klubový světový šampionát přivítala italská Ravenna s rekorní účastí přes 5000 pádlujících. 

V roce 2015 nás na MS v Kanadě reprezentovala velmi úspěšně pouze veteránská kategorie a klubové posádky bojovaly na ME ve Francii.

V roce 2016 se světové klubové posádky potkaly netradičně již v dubnu v Australii a národní reprezentace potvrdila své medailové postavení na ME v Římě.

V roce 2017 se národní posádka kategorie Premier OPEN na MS v Číně probojovla do finále a jako TOP 5 zajistila tak pro ČR pozvánku na světový pohár 2018.  Naše klubové posádky pak medailově zazářily na ME ve Francii.

Sezóna 2018 byla pro národní tým ČR medailová na ME v německém Brandenburgu a světové kovy přivezly z MS v maďarském Szegedu i klubové posádky. Reprezentační posádka na závěr roku dostala pozvání mezi TOP 12 na World CUP do Číny.

V roce 2019 se koná MS národních posádek v Thajsku a klubové ME ve Španělské Seville.

Roky 2020 a 2021 se z důvodu COVIDu šampionáty bohužel nekonaly...

V roce 2022 se opět s účastí  ČADL posádek konaly šampoináty jak světové, tak i evropské:  klubové MS v USA a ME národů v Barceloně

V loňském roce 2023 se kluby utkaly na ME v italské Ravenně a národní reprezentace bojovaly o světové tituly na MS v Thajsku

Letos v roce 2024 se národní evropské posádky poměří v nás v ČR na ME v Labe Aréně Račice a klubové posádky pak na MS opět v italské Ravenně.

 

Držte nám palce! 

 

 

Sportu zdar, dragonboatingu zvláště!

 

Ochrana os. údajů   |   Cookies   |   Kontakt   |   Aplikace